Promocji książki Wandy Milewskiej „Artysta znaczy wiele”

13 lutego 2019 r. w gorzowskiej Książnicy im. Zbigniewa Herberta, w Sali im. Zdzisława Morawskiego, odbyła się promocja wydanej nakładem WiMBP książki „Artysta znaczy wiele” Wandy Milewskiej, gorzowskiej pisarki (m.in. „Nadzwyczajne zwyczajności”, „Piruetta”, „Życie w kancelarii”), dziennikarki radiowej i agencyjnej, współzałożycielki Fundacji „Złota Jesień”, prowadzącej warsztaty terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych.

13 lutego 2019 r. w gorzowskiej Książnicy im. Zbigniewa Herberta, w Sali im. Zdzisława Morawskiego, odbyła się promocja wydanej nakładem WiMBP książki „Artysta znaczy wiele” Wandy Milewskiej, gorzowskiej pisarki (m.in. „Nadzwyczajne zwyczajności”, „Piruetta”, „Życie w kancelarii”), dziennikarki radiowej i agencyjnej, współzałożycielki Fundacji „Złota Jesień”, prowadzącej warsztaty terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych. Obok autorki w spotkaniu udział wzięli także… bohaterowie książki: rzeźbiarka Zofia Bilińska, artysta malarz i ceramik Anna Szymanek, aktorka Teresa Lisowska, wokalista Eligiusz Sowa oraz baryton Andrzej Bator.

Pisarkę przedstawił i w tematykę promowanej książki wprowadził dyrektor WiMBP Sławomir Szenwald. Odczytał również i złożył na ręce autorki list od marszałek województwa lubuskiego Anny Polak.

„Artysta znaczy wiele” to zbiór jedenastu nakreślonych z reporterską pasją portretów, które powstały w oparciu o wywiady przeprowadzone przez Wandę Milewską z gorzowskimi twórcami, relacje ze spotkań i osobiste refleksje. Intencją autorki było zgłębienie tajemnicy artyzmu, odnalezienie w każdym ze swoich rozmówców tej iskry bożej, daru, który czyni ich wyjątkowymi, ale też bywa przyczyną cierpienia; skarbu, który ubogaca, ale też zobowiązuje artystę do dzielenia się nim, do ubogacania innych.

Autorka pokrótce przedstawiła swoich bohaterów, tych obecnych, tych nieobecnych (Adam Bałdych, Stanisław Mazuś, Grzegorz Depta), i tych, którzy odeszli na zawsze (Alina Horanin, Janina Trojan, Jerzy Paweł Duda), przytaczając ich własne, wyjęte z książki słowa – definiujące ich jako artystów.

Promocji towarzyszył minirecital jednego z bohaterów książki Wandy Milewskiej – pochodzącego z pobliskiego Bledzewa śpiewaka operowego Andrzeja Batora, absolwenta warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, wychowanka Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej, który sztukę wokalną doskonalił również pod kierunkiem gwiazd Metropolitan Opera i La Scali. W krótkiej rozmowie poprzedzającej występ Andrzej Bator opowiadał o swojej artystycznej drodze, m.in. o spotkaniu z papieżem Janem Pawłem II, po rozmowie z którym zaczął traktować swój zawód śpiewaka jako zadaną przez Stwórcę misję. W programie koncertu, podczas którego artysta akompaniował sobie na fortepianie, znalazła się klasyka muzyki operowej i operetkowej, ale także rodzime „Polskie kwiaty” czy sławiąca rodzinne miasto własna kompozycja „Bledzewskie tango”. Występ został bardzo ciepło przyjęty.

„Artysta znaczy wiele” Wandy Milewskiej to książka, która powinna znaleźć się w zbiorach każdego kochającego artystów gorzowianina. Nie dziwi więc duże zainteresowanie nią na spotkaniu.

Anna Sokółka

fot. Kazimierz Ligocki, Bogdan Bloch