Promocja „Pegaza Lubuskiego” nr 2 (73) / 2018

Promocja „Pegaza Lubuskiego” nr 2 (73) / 2018

19 czerwca 2018 r. w Sali Literackiej gorzowskiej Książnicy przy ul. Sikorskiego 107 odbyła się promocja 73. numeru czasopisma literackiego „Pegaz Lubuski” czyli – cytując słowa redaktora naczelnego Ireneusz K. Szmidta – „gazeta na żywo”.

Na wstępie pani dyrektor Marzena Wysocka odczytała otwierający pismo wiersz Ireny Zielińskiej „Dziewczynka”. O komentarz do eseju „Manowiec” został poproszony autor – Jerzy Alski. Pisarz wyczerpująco opowiedział też o swojej twórczości, jej filozoficznej wykładni, dłużej zatrzymując się przy najnowszej powieści „Magrodden” i jej tytułowym bohaterze – żołnierzu Armii Brytyjskiej. Swoje opublikowane w „Pegazie” utwory przeczytali: Janina „Jaszka” Jurgowiak – autorka wierszy „Nienasycona” i „Noc zmęczonego serca” oraz Filip Szyfer – autor małych form prozatorskich „Śnią mi się kobiety” i „Marzenia”. I.K. Szmidt szczególnej uwadze polecił też zamieszczony na łamach „Pegaza” tekst „Smaki i zapachy lata w Lubniewicach” Magdy Januszko, dwie relacje Barbary Anny Dominiak z Gorzowskiego Festiwalu Poezji „FurmanKa”, wiersze festiwalowych gości oraz recenzję (autorstwa Krystyny Kamińskiej) najnowszej książki poetyckiej Elżbiety Skorupskiej-Raczyńskiej „Klucze”.

Muzycznym przerywnikiem, a zarazem niespodzianką, był występ Katarzyny Mielnik, która z młodzieńczą pasją, ale i artystyczną dojrzałością i z własnym akompaniamentem na gitarze, przedstawiła swoją interpretację kilku wierszy, m.in. „Psalmu o chorych nogach” Tadeusza Nowaka oraz „Młodzi się kochają” I.K. Szmidta, do którego sama napisała muzykę.

Na zakończenie K. Kamińska zaprezentowała – mogący posłużyć za przewodnik podczas wakacyjnych wojaży – tekst „Tam rodziły się pomysły »Pana Tadeusza« i »Dziadów«”, w którym oprowadza czytelników wielkopolskim szlakiem Adama Mickiewicza, robiąc przystanki m.in. w Śmiełowie, Objezierzu, Łukowie i Rożnowie.

Fot. Andrzej Kałuski