Promocja „Pegaza Lubuskiego” 4 (79) 2019

Promocja „Pegaza Lubuskiego” 4 (79) 2019

11 grudnia 2019 r. w przystrojonej świerkowymi gałązkami i pachnącej piernikami Sali Literackiej gorzowskiej książnicy przy ul. Sikorskiego 107 odbyła się promocja 79. numeru „Pegaza Lubuskiego”, połączona z prezentacją nowej gorzowskiej poezji i prozy. Prowadzący – redaktor naczelny „Pegaza Lubuskiego” Ireneusz K. Szmidt – rozpoczął spotkanie od smutnej wiadomości: przed kilkoma tygodniami lubuska, ale i polska, kultura straciła wybitnego twórcę – zmarł gorzowski satyryk Tadeusz Szyfer. Jego pamięć uczczono chwilą ciszy.

Przegląd najnowszego numeru pisma rozpoczęto od tonów filozoficznych – eseju „Pewien wątek” Jerzego Alskiego. Autor, poproszony o jego odczytanie i interpretację, podsumował: „Żaden haniebny uczynek skierowany ku nam nas nie hańbi, dopiero to, co my uczynimy, może być hańbiące”. Pisarz mówił też o swojej nowej powieści „Ekosystem”, w której znajdziemy i poważne wykłady naukowe, m.in. o bakteriofagach, ale i wątki kryminalne i erotyczne. W toku pracy pisarskiej „pomysły bohaterów przerosły wyobraźnię samego autora” – zażartował J. Alski. O komentarz do swojego – tym razem prozatorskiego – tekstu „Miejsce na końcu języka” został poproszony poeta Marek Stachowiak. Dlaczego proza? Już jego wiersze, pisane szeroką frazą, często bliskie były tzw. „proezji”, formie pośredniej między poezją i prozą, stąd teraz na warsztacie właśnie proza – tłumaczył M. Stachowiak. Kolejnym bohaterem spotkania był poeta i prozaik Artur Wodarski – autor zbioru miniatur  prozą „Drzazg”. Wybór tej małej formy literackiej wynika z przyrodzonego autorowi braku cierpliwości, co do tytułu – intencją pisarza było, aby każde opowiadanie zostawiło zadrę w sercu, ukłuło, zabolało, pozostawiło coś w czytelniku. Drugim niejako autorem zbioru jest Jacek Lauda, twórca grafik, które znakomicie puentują tekst pisany. Swoje opublikowane w „Pegazie” utwory przeczytali ponadto: Jolanta Karasińska (m.in. „Kłótnia”), Janina „Jaszka” Jurgowiak („Błądzenie”), Ferdynand Głodzik („Media donoszą”) i J. Lauda („Pogrzeb”). O tym, co nowego na warsztacie i o nowej książce „Podróże do kraju Maghrebu” mówił pisarz-podróżnik Jerzy Bucholski.

I.K. Szmidt polecił uwadze materiały z drugiej edycji Herbertiady oraz traktujący o Wigilii Narodów fragment gorzowskiej powieści „Matylda, czyli pora na życie” Haliny Elżbiety Daszkiewicz. Jako redaktor naczelny „Pegaza” zachęcił do pisania recenzji książek lubuskich – najlepsze zostaną opublikowane na łamach pisma. Przeglądu nowości wydawniczych dokonała popularyzatorka literatury regionalnej, także jej recenzentka, Krystyna Kamińska. Zarekomendowała m.in.: wspomniany „Ekosystem” J. Alskiego, wydaną przez Zielonogórski Oddział ZLP biobibliografię „Eugeniusz Kurzawa”, I tom rocznika Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta „Custodia”, album „Gorzowski bohater”, zbiór wspomnień „Nasze losy. 30 lat Związku Sybiraków w Gorzowie Wielkopolskim” oraz kolejne dwa numery „LandsbergON-u”. Na zakończenie swoje miniatury poetyckie przeczytał ksiądz Jerzy Hajduga, po czym, jak co roku, zaprosił wszystkich do podzielenia się ciepłem, życzliwością i opłatkiem.

Anna Sokółka