Promocja „Listów do praprawnuka” Jerzego Gąsiorka

23 stycznia 2019 r. w gorzowskiej Książnicy Herberta przy ul. Sikorskiego 107, w Sali im. Zdzisława Morawskiego, odbyła się promocja najnowszej, wydanej nakładem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim książki Jerzego Gąsiorka „Listy do praprawnuka”.

23 stycznia 2019 r. w gorzowskiej Książnicy Herberta przy ul. Sikorskiego 107, w Sali im. Zdzisława Morawskiego, odbyła się promocja najnowszej, wydanej nakładem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim książki Jerzego Gąsiorka „Listy do praprawnuka”. Autor, znany też jako Gąsior, obok prozy posiada w swoim dorobku także książki poetyckie, jest uznanym artystą plastykiem (ulubiona technika to asamblaże) oraz założycielem i wieloletnim dyrektorem Biura Wystaw Artystycznych. Bohatera wieczoru przedstawił i w tematykę promowanej książki wprowadził dyrektor WiMBP Sławomir Szenwald, dziękując jednocześnie pracownikom Biblioteki, którzy przyczynili się do jej wydania. „Listy do praprawnuka”, jak wskazuje sam tytuł, to forma zapisu, utrwalenia dla potomnych pewnej zamkniętej, odchodzącej w przeszłość epoki, ale i portrety artystów i przyjaciół i wiele refleksji dotyczących czasów współczesnych – wszystko to widziane okiem artysty, a zatem pełne detali i odcieni, i skierowane do hipotetycznego potomka.

Spotkanie, które przybrało formę wywiadu z pisarzem, poprowadzili gorzowska dziennikarka i popularyzatorka literatury regionalnej Krystyna Kamińska oraz dyrektor Sławomir Szenwald. Odpowiedzi Jerzego Gąsiorka na pytania dotyczące m.in. faktów biograficznych (dzieciństwo w Granowcu, nauka w seminarium duchownym, praca w BWA), inspiracji i warsztatu literackiego, twórczości plastycznej, także pasji, z których największe to twórczość Władysława Hasiora i podróże, uzupełnione fragmentami „Listów do praprawnuka” czytanymi przez Krystynę Kamińską i samego autora, złożyły się na jego artystyczną biografię. Jednym z poruszonych, dziś tak aktualnych, tematów były relacje polsko-niemieckie, o których pisarz opowiadał w oparciu o własne doświadczenia.

Dopełnieniem bezpośredniej rozmowy z artystą był przybliżający jego sylwetkę dwunastominutowy film, zrealizowany przez Kacpra Andruszczaka, Klaudię Miler i Kamilę Stanikowską w ramach Młodzieżowych Warsztatów Filmowych „Moi dalecy, moi bliscy. Historie mówione”. Obraz powstał w legendarnej już santockiej wieży, której Jerzy Gąsiorek jest właścicielem i która dzięki jego staraniom stała się jedynym w swoim rodzaju, odzwierciedlającym osobowość twórcy miejscem – ostoją, pracownią i galerią.

Pisarz, zapytany o plany wydawnicze, zdradził, że pisze już kolejne listy do praprawnuka, tym razem dokumentujące dzieje – ujęte raczej marginalnie w promowanym tomie – rodziny ze strony ojca.

Jednym z punktów wieczoru było przekazanie do zbiorów Biblioteki Herberta wybranych rzeźb i asamblaży artysty, także tych, które cudem ocalały z pożaru wieży gorzowskiej katedry w 2017 roku.

Na zakończenie Jerzy Gąsiorek obdarował wszystkich, którzy współuczestniczyli w powstaniu „Listów do praprawnuka”, słynnymi „gąsiorami”, zaś zainteresowani (a było ich wielu) mieli możność wzbogacenia swoich domowych zbiorów o jego najnowszą książkę, na życzenie opatrzoną dedykacją.

Anna Sokółka

Fot. Kazimierz Ligocki