Promocja książki poetyckiej „Życiopis” Krystyny Woźniak

Promocja książki poetyckiej „Życiopis” Krystyny Woźniak

12 kwietnia 2018 r. o godz. 18.00 w wypełnionej po brzegi Sali Literackiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta przy ul. Sikorskiego 107 odbyła się promocja, wydanej w 2017 r. nakładem Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Gorzowie Wielkopolskim, książki poetyckiej „Życiopis” Krystyny Woźniak. Wydarzenie przybrało formę perfekcyjnie przygotowanego spektaklu poetycko-muzycznego w wykonaniu Autorki oraz Marzeny Szumlańskiej-Śron, pochodzącej z Gorzowa, dziś mieszkającej w Niemczech wokalistki.

Autorem scenariusza i reżyserem widowiska był Czesław Ganda, prezes RSTK, które – obok gorzowskiej książnicy oraz Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku – było współorganizatorem wydarzenia.  Dyrektor Biblioteki Sławomir Szenwald, witając gości, wprowadził ich zarazem w temat spektaklu opartego na tomie poetyckim „Życiopis” K. Woźniak, odczytując jego recenzję, którą na łamach prasy literackiej opublikował znany poeta i krytyk literacki Leszek Żuliński. Przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego, w imieniu Anny Polak, odczytał i skierował na ręce Autorki list gratulacyjny.

Bohaterka wieczoru, od lat związana z RSTK,  mieszka w Warszawie. Zadebiutowała w 2005 r. książką poetycką „Świt poprawia makijaż”. Swoje wiersze publikowała na łamach prasy literackiej, m.in. w kwartalniku „Quo Vadis”, oraz w wielu almanach i antologiach poetyckich. Jest współredaktorką kwartalnika „Własnym Głosem” oraz organizatorką programów poetycko-muzycznych.

Akcja wierszy z promowanego tomu „Życiopis” K. Woźniak rozgrywa się w aurze domu dla sierot. Poetka, wchodząc w traumatyczne położenie, sytuację egzystencjalną jego małych, często doświadczonych wojną mieszkańców, w empatyczny sposób oddaje ich samotność, zagubienie i ból, nierzadko z powodu odrzucenia. Spektakl rozpoczęła, operująca fascynującym głosem, M. Szumlańska-Śron piosenką „Czas nas uczy pogody” z repertuaru Grażyny Łobaszewskiej, dając słuchaczom możliwość podziwiania swojego talentu jeszcze kilkakrotnie.

Poruszające wiersze z tomu „Życiopis” (m.in. „Na strychu”, „Mama opowiada”, „Pełnia Wilczego Księżyca”, „Aisza” czy „List do ojca”) czytały na przemian autorka K. Woźniak i M. Szumlańska-Śron. Przemyślane, oszczędnie rzucane na ekran obrazy, klimatyczna, przejmująca muzyka, wyczarowywana na flecie i klawiszach przez C. Gandę, współgrały z czytanymi tekstami, budując nastrój i tworząc spójną kompozycję. Spektakl nie pozostawił widzów obojętnymi, co przełożyło się na duże zainteresowanie zakupem książki, z której dochód został przeznaczony na leczenie i rehabilitację chorego na rzadką chorobę genetyczną sześcioletniego Michałka.

Fot. Andrzej Matuszewski