Promocja książki Marcelego Tureczka “Pogranicze. Przeszłość bez historii…”

W piątek 2 lipca 2021 r. odbyła się promocja książki historyka z Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. Marcelego Tureczka pt. “Pogranicze. Przeszłość bez historii…”, wydanej przez gorzowską książnicę. Spotkanie z autorem poprowadził redaktor Konrad Stanglewicz, w imieniu dyrekcji WiMBP zgromadzonych w holu biblioteki gości powitała kierownik Działu Zbiorów Regionalnych, Grażyna Kostkiewicz-Górska.

Podczas rozmowy z prof. Tureczkiem można było usłyszeć o inspiracjach, które przyczyniły się do powstania książki. Autor został poproszony o wyjaśnienie zagadkowego tytułu pracy, padły pytania o przyszłość badań regionalnych, ich miejsce w nauczaniu szkolnym. Toczyły się rozmowy o dawnym pograniczu polsko-niemieckim, o stosunkach społecznych, specyfice tego obszaru i jej oddziaływaniu na powojenną rzeczywistość, narrację historyczną aż po czasy współczesne. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele środowiska akademickiego Uniwersytetu Zielonogórskiego, dyrekcja Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą, wśród audytorium znaleźli się mieszkańcy i regionaliści z Gorzowa Wielkopolskiego, Międzyrzecza, Zbąszynka, Poznania i okolic.

– Gdy szukasz wiedzy o przeszłości, trafiasz na przeszłość nieoczywistą. Na opowieści pisane odcieniami szarości, które trudno wpisać czarno-białe szpalty podręczników. “Pogranicze. Przeszłość bez historii…”, to moja próba wyciągnięcia z odcieni szarości tej przeszłości, której nie ma w podręcznikach do historii, to także osobista przygoda z kawałkiem świata, który przestał istnieć, choć nadal łatwo go odnaleźć, wystarczy poszukać – tak opisuje swoją najnowszą książkę autor Marceli Tureczek. Warto podkreślić, że książka ma charakter reportażu, eseju historycznego, nie jest typową pracą naukową, do której przypisane jest nazwisko historyka.

Zainteresowanych nabyciem książki prosimy o kontakt e-mail: .img@.img..img..img lub  pod nr tel. 957277071.