Projekcja filmu “Butelka w morzu”

12 września wróciliśmy po wakacyjnej przerwie do projekcji filmów francuskojęzycznych. W tym miesiącu nasz wybór padł na "Butelkę w morzu" z 2010 roku w reżyserii Thierry'ego Binisti.

12 września wróciliśmy po wakacyjnej przerwie do projekcji filmów francuskojęzycznych udostępnianych przez Instytut Francuski w ramach oferty “IFCinéma”. W tym miesiącu nasz wybór padł na “Butelkę w morzu” z 2010 roku w reżyserii Thierry’ego Binisti.

Tal mieszka z rodziną w Jerozolimie. Ma siedemnaście lat – wiek pierwszych doświadczeń: pierwsza miłość, pierwszy papieros, pierwszy piercing… I pierwszy zamach. Po tym, jak zamachowiec-samobójca wysadza się w powietrze w kawiarni w jej dzielnicy, dziewczyna pisze list do wyimaginowanego Palestyńczyka, w którym daje wyraz swojej niezgody na nienawiść panującą między tymi dwoma narodami. Wsuwa list do butelki, którą powierza bratu, by wrzucił ją do morza niedaleko Gazy, gdzie odbywa służbę wojskową. Jakiś czas później Tal otrzymuje odpowiedź od tajemniczego “Gazamana”…

Zrealizowany na podstawie książki Valérie Zenatti film to opowieść o niezwykłej przyjaźni dwojga młodych ludzi, których, wydawałoby się, dzieli wszystko – narodowość, religia, kultura, a przede wszystkim mur wyznaczający granicę między Izraelem a Strefą Gazy. Wnikliwe i dojrzałe przemyślenia bohaterów bardzo realistycznie przedstawiają sytuację panującą w tej ogarniętej konfliktem wojennym części świata, gdzie każdy dzień naznaczony jest lękiem i cierpieniem. Historia Tal i Naima to swoiste wołanie o wolność i normalne życie w pokoju, wartości bliskie każdemu z nas, bez względu na wiek czy pochodzenie. Poruszający i dający do myślenia film, polecamy gorąco!