Spotkanie DKK – Cmentarz osobli...
28 października 2024 roku o godzinie 16.30 odbyło się kolejne z cyklu spotkań Młodzieżowego Dyskusyjnego ...
Polsko-niemieckie seminarium „Gorzów i Landsberg. 230 lat od pobytu Friedricha Schleiermachera w Gorzowie Wielkopolskim” odbyło się 24 października 2024 w ramach projektu współfinasowanego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie Wielkopolskim.
Wymiar tego spotkania przyjął ramy zarówno seminarium jak i spaceru gorzowskim śladami F. Schleiermachera, w którym wzięli udział zarówno naukowcy, jak i zainteresowani osobą teologa uczestnicy – zarówno z Polski jak i Niemiec.
Podczas seminarium wygłoszono wykłady, których treść koncentrowała się wokół osoby F. Schleiermachera.
Prof. dr Jörg Dierken (Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg Theologische Fakultät Institut für Systematische Theologie) przybliżył historię , ideę i cel działania Towarzystwa im. Friedicha Schleiermachera.
Dr. Tobias Kirchoff (Evangelische Kirche Berlin-Brandenburg-schlesische Oberlausitz) przedstawił biografię F. Schleiermachra, skupiając się na gorzowskim epizodzie życia wybitnego teologa oraz sportretował teologa na tle świata kulturowego, w którym przyszło mu wówczas żyć.
Teksty kazań landsberskich Friedricha Schleiermachera w kontekście jego twórczości przedstawił prof. dr.hab. Henryk Machoń (Politechnika Opolska). Prelegent wiele miejsca poświecił analizie zawartych w kazaniach elementów światopoglądowych.
Prezentacji i promocji publikacji – „Kazania landsberskie” Frierdicha Schleiermachera dokonał ks. dr Tadeusz Kuźmicki, redaktor i tłumacz publikacji, wskazując na zadanie tłumaczenia myśli filozofa jako etycznie umocowanego wysiłku, w którym tłumacz musi zachować wrażliwość na różnice. Wskazywał również na aktualność kazań Schleiermachera.
Ciekawe spojrzenie na życie Schleiermachera przedstawił w dyskusji prof. Piotr de Bończa Bukowski, autor publikacji dotycząca twórczości filozoficzno-filologicznej F.D.E. Schleiermachera, która jest także istotnym przyczynkiem do polskich badań przekładoznawczych.
Dzięki konferencji, na której spotkali się germaniści, teolodzy, filozofowie – odczytywano kazania komparatystycznie, strukturalistycznie i hermeneutycznie. Wielowymiarowy portret wybitnego teologa, jaki wyłonił się podczas dyskusji niewątpliwie zasługuje na kolejne badania.
Konferencja uświetniła 230 lat od pobytu F. Schleiermachera w Gorzowie. Lata, które spędził w Landsbergu okazały się niezwykle owocne teologicznie. To tu przez dwa lata zdobywał doświadczenie jako pastor, był jedną z najważniejszych postaci ówczesnych Prus. Nie zapomniał swego landsberskiego okresu (1794-96), o czym świadczą zbiory listów i dedykacje kierowane do ks. Stubenraucha – swego wuja i następcy w probostwie parafii reformowanej (1796-1807) w Landsbergu.