Pokora

W Ośrodku Integracji i Aktywności, 27 kwietnia 2023 r., odbyło się spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, słabowidzących i niewidomych.

Pokora, to wielowątkowa powieść Szczepana Twardocha – autora takich powieści jak: Morfina, Drach, Król, Królestwo, Chołod.

Główny bohater Alois Pokora, urodzony na Śląsku, musi zmierzyć się ze swoją narodowością. Często będzie musiał udowadniać czy jest Niemcem, Ślązakiem, czy Polakiem. Jest rok 1918. Zaciąga się do wojska. Podczas walk doznaje urazu. Budzi się w szpitalu kiedy wojna się zakończyła. Zostaje bez środków do życia, bez mieszkania i bez perspektyw na przyszłość. Motyw tułania się bohatera i rozterki tożsamościowe są już znane czytelnikowi z poprzednich powieści autora. W powieści trafiamy na szczegółowe opisy życia codziennego, opisy broni, ubrań, posiłków. Obserwujemy jak świat budzi się po chaosie do życia. Książka ta bardzo różni się od współczesnych treści, które czytamy na co dzień. Zmusza do refleksji. Polecam tę książkę i młodym i starszym czytelnikom.

 

Beata Toruńska

Fot. Sandra Szczudło-Ziemianin