Pokaz filmu “Cherchez la femme”

15 maja 2019 r. sympatycy francuskiego kina obejrzeli komedię "Cherchez la femme. Szukajcie kobiety" z 2017 roku w reżyserii Sou Abadi.

15 maja 2019 r. sympatycy francuskiego kina obejrzeli komedię “Cherchez la femme. Szukajcie kobiety” z 2017 roku w reżyserii Sou Abadi.

Armand i Leila to para studentów, którzy dostają się na staż w ONZ w Nowym Jorku. Kiedy Mahmoud, starszy brat Leili, wraca z długiego pobytu w Jemenie, który radykalnie go odmienił, sprzeciwia się związkowi swojej siostry i zamyka ją w domu. Aby nadal móc spotykać się z Leilą, Armand ucieka się do podstępu: zakłada czador i udaje muzułmankę, która potrzebuje pomocy Leili w nauce francuskiego. Inteligentna, oczytana, bogobojna Szeherezada nie pozostawia Mahmouda obojętnym…

“Cherchez la femme” to pierwszy film reżyserki Sou Abadi i choć jest to komedia, to w zgrabny sposób porusza trudny temat religijnej radykalizacji, zręcznie przy tym unikając karykatury i moralizowania, i żartuje równo ze wszystkich: intelektualistów, fundamentalistów, komunistów, feministek, wyrażając nadzieję reżyserki, “że w końcu będziemy mogli śmiać się razem”.

Projekcja została zrealizowana w ramach oferty “IFCinéma” stworzonej przez Instytut Francuski.