Pluremos Annos dla cenionego językoznawcy

Pluremos Annos dla cenionego językoznawcy

Księga jako podziękowanie, księga jako pożegnanie – to częste formy uczczenia ludzi nauki. Księgą ,,Ad notam, ad gloriam” Akademia im. Jakuba z Paradyża czci prof. Kazimierza Długosza z okazji 60-lecia aktywności zawodowej i 40-lecia pracy naukowej. Redakcję naukową wydawnictwa poprowadziła prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska, także specjalistka w zakresie języka polskiego.
*
Prof. Kazimierz Długosz od 1992 do 2018 r. współpracował z gorzowskimi uczelniami jako nauczyciel akademicki, najpierw z Nauczycielskim Kolegium Języka Polskiego, potem Zespołem Kolegiów Nauczycielskich, wreszcie Państwową Wyższą Szkołą Zawodową, a ostatnio Akademią im. Jakuba z Paradyża.
Od 60 lat jest badaczem języka polskiego. Podstawowym kierunkiem jego analiz były napisy nagrobne. Z 324 cmentarzy zebrał 12 tys. napisów z lat 1945-2000 i poddał je wielostronnej analizie, nie tylko językoznawczej, ale także kulturowej. Zajmował się także antroponimią, czyli badaniem nazw osobowych: imion, nazwisk, przezwisk, wskazując na przemiany, a także relacje z innymi językami. Prowadził badania nad stylistyką, np. komizmu w dziele literackim, w literaturze i folklorze kresowym, w językach znanych pisarzy. Badał język religijny.
Jest autorem 6 książek i co najmniej 40 artykułów zamieszczonych w specjalistycznych wydawnictwach. Na Uniwersytecie Szczecińskim i w gorzowskich uczelniach wypromował 2 doktorów, 196 magistrów i 141 licencjatów.
*
Koledzy – nauczyciele akademiccy z AJP przygotowali tom rozpraw, które są inspirowane badaniami prof. Długosza lub tylko zbliżone do kręgu jego zainteresowań. Poniżej wykaz wybranych prac, dla podkreślenia ich różnorodności:
Małgorzata Czabańska-Rosada: Ewangelicki cmentarz w Trzcielu – między sacrum a profanum;
Wojciech Kuska: Kary jako otchłań – językowa kreacja konia w powieściach Wiesława Myśliwskiego;
Agnieszka A. Niekrewicz: Wierność zasadom etykiety vs. wulgaryzacja stylu w filmach nastoletnich youtuberów;
Beata A. Orłowska: Rola literatury dla dzieci i młodzieży w procesie poznawania Innych;
Joanna Rutkowska: Duchy i nie-duchy z puszczy rodem. O językowej kreacji bohatera baśni i legend Romany Kaszczyc;
Joanna Rychter: Słownictwo potoczne w zbiorze wierszy ,,Odmienne stany obecności” Kazimierza Furmana;
Elżbieta Skorupska-Raczyńska: ,,Dobremu dobry, złemu zły…”. O językowych wykładnikach jakości w polszczyźnie;
Przemysław Słowiński: Propaganda wyborcza w publikacjach tygodnika „Ziemia Lubuska” w 1946 roku;
Katarzyna Taborska: Inskrypcje nagrobne w ujęciu językoznawczym Kazimierza Długosza jako wstęp do „czytania”cmentarzy pogranicza;
Bogdan Walczak: Kościół a kultura narodowa.
*
Dorobek prof. Długosza spisano na dołożonej do książki ulotce. Taka pełna informacja bardzo potrzebna jest szeregowym czytelnikom, do jakich zaliczam siebie. Szkoda, że ta informacja nie weszła do księgi.
Z zakończenia ulotki przepisuję ostatni akapit, serdecznie się pod nim podpisując:
W osobie Pana Profesora Długosza widzimy Jubilata świętującego dorobek niebagatelny, ale przede wszystkim naszego Nauczyciela, Kolegę i Przyjaciela, człowieka bardzo pracowitego, niezwykle skromnego i oddanego temu, co najbardziej ukochał, pracy z młodzieżą akademicką i poszukiwaniom prawdy o języku. Życzymy Panu, Panie Profesorze, ażeby ten żar pracy i życia ogrzewał długo i efektywnie nie tylko Pańskich Bliskich, ale wszystkich ludzi dobrej woli, których zawsze przy Panu jest wielu.

“Pluremos Annoa, Panie Profesorze, Pluremos Annos”.

***
,,Ad notam, ad gloriam”. Księga jubileuszowa dedykowana Profesorowi Kazimierzowi Długoszowi z okazji 60-lecia aktywności zawodowej i 40-lecia pracy naukowej, red. Elżbieta Skorupska-Raczyńska. Wydawnictwo Naukowe Akademii im. Jakuba z Paradyża, Gorzów Wielkopolski 2018, 238 s.