Październikowe spotkanie DKK w Filii nr 14

15 października 2020 roku w Filii nr 14 miało miejsce spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Po siedmiu miesiącach przerwy klubowiczki wzięły pod lupę pozycję pt.: „Nikt nie idzie" Jakuba Małeckiego.

Dnia 15 października 2020 roku w Filii nr 14 miało miejsce spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Po siedmiu miesiącach przerwy klubowiczki wzięły pod lupę pozycję pt.: „Nikt nie idzie” Jakuba Małeckiego. Ten zdolny, młody polski tłumacz i pisarz ma na swoim koncie już ponad pięć książek.

Większość czytelniczek była zachwycona omawianą lekturą. Nieco zagadkowa, ale jednocześnie dość prosta fabuła wywołała w nich wiele emocji. Autor opisał losy zwyczajnych ludzi, z którymi praktycznie każda z nas w mniejszym lub większym stopniu byłaby w stanie się utożsamić. To powieść o samotności, poszukiwaniu własnej drogi życia, chorobie i uczuciach, które towarzyszą nam każdego dnia. Drobne szczegóły takie jak choćby motyw balonów czy gry na fortepianie dodały tej książce charakteru. Małecki wrzucił czytelnika na głęboką wodę i wkradł się niepostrzeżenie z tekstem, który zmusił go do refleksji.

„Życie jest niesprawiedliwe, mawiali ci, którym się poszczęściło, zamykając tragedię wszystkich niepełnosprawnych w tych trzech zwyczajnych słowach, a potem wracali do swoich spraw.”

Klubowiczki uznały, że Jakub Małecki ma bardzo ciekawy styl pisania. Prosty, ale często trafiający w samo sedno. Pojawiające się w tekście przekleństwa były wyważone i użyte w odpowiednich momentach, dzięki czemu nie oburzały i nie wybijały z rytmu.

Co może świadczyć o tym, że była to dobra lektura? Fakt, że czytelniczki chciałyby sięgnąć po inną książkę tego autora. Twórczość Jakuba Małeckiego polecamy ludziom w każdym wieku, zarówno starszym, jak i młodszym. Warto jednak zaznaczyć, że ma ona szansę trafić do nas nie tyle ze względu na wiek, ile na przeżycia, które są już za nami.

Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 14 odbędzie się 26.11.2020 r. o godz. 10:30. Porozmawiamy o książce „Blizna” A. A. Ólafsdóttira. Serdecznie zapraszamy!

Tekst: Kinga Nowak