Obchody Światowego Dnia Inwalidy

Obchody Światowego Dnia Inwalidy w Ośrodku Integracji i Aktywności Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim

9 kwietnia 2018 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności pod hasłem „Trzy sztuki” odbyły się obchody Światowego Dnia Inwalidy, który obchodzony jest w pierwszych dniach wiosny, jako symbol odradzającej się przyrody i uczuć społeczeństwa wobec osób niepełnosprawnych. Organizatorem obchodów była Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim oraz Gorzowski Oddział Towarzystwa Walki z Kalectwem.

Sztuka może być sposobem społecznego włączenia osób niepełnosprawnych. Szeroko rozumiana kultura jest ważnym czynnikiem wspierającym inkluzję społeczną. Dlatego staramy się, aby biblioteka była bezpieczną przestrzenią dostosowaną do aktywności twórczej wszystkich. Chcemy wpływać na świadomość społeczną, aby każdy mógł przynależeć do środowiska lokalnego, aby miały szansę na wyjście ze swojego zamkniętego świata i samodzielnie kształtować swój wizerunek. Ważne jest aby znaleźć swój sposób na wyrażanie siebie. „Trzy sztuki” może być takim sposobem, ponieważ uczestnicy spotkania wyrazili swoje emocje i pasje poprzez zaprezentowanie swojej twórczości plastycznej, poetyckiej i wokalnej.

Zaprezentowane na wystawie prace plastyczne są autorstwa 17 uczestników Wojewódzkiej Olimpiady Rękodzieła Artystyczno-Użytkowego w Międzyrzeczu. Coroczne spotkania Osób Niepełnosprawnych są organizowane przez Międzyrzeckie Koło Terenowe Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem oddział w Gorzowie Wielkopolskim, Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem oddział w Gorzowie Wielkopolskim, Dom Pomocy Społecznej oraz Nieformalną Grupę „Razem Możemy Więcej” w Międzyrzeczu. Prezentacje wokalne zaprezentowali: Dariusz Hołodniak – Polskie  Towarzystwo Walki z Kalectwem oddział w Gorzowie Wielkopolskim oraz Przemysław Sokołowski – Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Koło w Międzyrzeczu. Podczas obchodów Pani Jolanta Żuchowska, członek Zarządu Lubuskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, dokonała interpretacji utworów poetyckich, których autorem jest Mirosław Szmit.