23.06.2022

O „dworcowej” szkole w witnickiej bibliotece

20 czerwca obchodziliśmy Światowy Dzień Uchodźcy. Z tej okazji czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy spotkali się z pisarką, nauczycielką i działaczką społeczną Mariną Hulią oraz uchodźczynią z Czeczenii Madiną Mazalievą.

Marina Hulia od 2016 r. przez kilka lat prowadziła szkołę demokratyczną dla czeczeńskich uchodźców koczujących na dworcu w białoruskim Brześciu. Temu przedsięwzięciu poświęciła największą część swojej opowieści przeplatanej wyświetlaniem slajdów i filmików na temat rodzin, które na granicy białoruskiej zabiegały o wjazd do Polski.

Doświadczenia z tego czasu Marina Hulia zawarła w książce „Dzieci z dworca Brześć” (współaut. Monika Głuska-Durenkamp). Jedną z jej bohaterek jest goszcząca w Witnicy Madina Mazalieva, która z trójką dzieci uciekła przed przemocowym mężem i dopiero za szesnastym razem udało jej się dostać do Polski. Tu znalazła pracę (jest znakomitą kucharką), a jej dzieci chodzą do szkoły. Wiele rodzin z brzeskiego dworca, mimo kilkudziesięciu prób przekroczenia granicy, musiało sobie poszukać innego miejsca na Ziemi.

Marina Hulia jest bardzo charyzmatyczną osobą. Spotkanie z nią obfitowało w momenty radosne i smutne, ale nawet w tych najsmutniejszych tliła się iskierka nadziei.

Spotkanie odbyło się w ramach programu „Dyskusyjne Kluby Książki. Organizatorzy dziękują Miejskiemu Domowi Kultury w Witnicy za użyczenie sali konferencyjnej w „Żółtym Pałacyku”.

 

Marina Hulia. Nauczycielka, działaczka społeczna. Urodzona na Ukrainie córka Białorusinki i Rosjanina. Od 28 lat mieszka i pracuje w Polsce. Opiekuje się uchodźcami, seniorami oraz osobami w kryzysie bezdomności. B. konsultantka MEN do spraw integracji i pracy z dziećmi z obcych krajów. W 2016 r. na białoruskim dworcu Brześć, gdzie miesiącami koczowały czeczeńskie rodziny z dziećmi chcące przedostać się do Polski, założyła szkołę demokratyczną. Autorką książek „Dzieci z Dworca Brześć” (współaut. Monika Głuska-Durenkamp), „Recydywista” (współaut. Zbigniew Wojnarowski) oraz „Aschab i kawałek pizzy”, Laureatka nagród ks. Józefa Tischnera oraz im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”