„NOWA MARCHIA – PROWINCJA ZAPOMNIANA – ZIEMIA LUBUSKA – WSPÓLNE KORZENIE” – 147

Wykład Walentego Kulika pt. “Rotmistrz Jarosław Suchorski. Bibliografia nietuzinkowa” ; 12 grudnia 2017 r.

Gościem grudniowego spotkania był Walenty Kulik, związany ze Skwierzyną regionalista i propagator historii. W swoim wykładzie przybliżył postać rotmistrza Jarosława Suchorskiego, bohatera wojny polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej, który po 1945 r. osiadł na Ziemi Lubuskiej.

Biografia rotmistrza obfitowała w wiele interesujących wydarzeń, nie tylko militarnych. Równolegle do kariery wojskowej, Jarosław Suchorski aktywnie uczestniczył w życiu sportowym Polski. Swoje umiejętności kawalerzysty prezentował m.in. podczas Igrzysk Olimpijskich w Berlinie w 1936 r. Kiedy po 1945 r. osiadł pod Skwierzyną, nadal był zapraszany w roli eksperta przez stadniny i trenerów jeździectwa w całej Europie.

Dzięki Walentemu Kulikowi ta ciekawa postać została odkryta na nowo. Prelegent nie tylko zgromadził materiały poświęcone rotmistrzowi, ale także miał okazję wielokrotnie z nim rozmawiać, dzięki czemu udało mu się poznać Jarosława Suchorskiego jak nikomu innemu.

Wykładowi towarzyszyła wystawa złożona ze zbiorów przekazanych przez Walentego Kulika dla Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp.