“NOWA MARCHIA – PROWINCJA ZAPOMNIANA – ZIEMIA LUBUSKA – WSPÓLNE KORZENIE” – 127

Wykład prof. Beaty Halickiej: "Polski Dziki Zachód" ; 15 grudnia 2015 r.

W dn. 15.12.2015 roku w ramach cyklu „Nowa Marchia-prowincja zapomniana -Ziemia Lubuska – wspólne korzenie” wykład na temat „Polski Dziki Zachód”. Przymusowe migracje i kulturowe oswajanie Nadodrza 1945-1948 wygłosiła prof. dr hab. Beata Halicka. 
W pierwszej części swojego wystąpienia profesor Halicka przestawiła metodologię badań. Ich podstawą były pamiętniki osadników, które powstały w latach 50. ubiegłego wieku w ramach konkursu na wspomnienia.  Stanowiły one źródło informacji o pierwszych latach kolonizacji terenów poniemieckich.
W dalszej części prelegentka zwróciła uwagę na ideologiczny aspekt zajęcia terenów niemieckich. Uważano, że Polska powróciła do naturalnych granic, odzyskała dawno utracone tereny piastowskie. Dyskusje na temat utraconych Kresów Wschodnich stały się jednak tematem tabu. Prof. Halicka zauważyła również, że wbrew powszechnej opinii grupą dominującą na ziemiach odzyskanych byli ‘kolonizatorzy’ z terenów Wielkopolski i Polski centralnej, a nie przesiedleńcy z Kresów Wschodnich. Prelegentka przedstawiła ponadto różne klasyfikacje ludności, wyróżniła m.in. zafascynowanych pionierów, szabrowników oraz przesiedleńców „siedzących na walizkach” i gotowych do ucieczki w wypadku powrotu Niemców. Zauważono, że pierwsze pokolenie zamieszkujące ziemie odzyskane nigdy nie poczuło się „u siebie”, dopiero drugie pokolenie zaczęło stopniowo rozwijać tożsamość regionalną, ale dopiero trzeciemu i czwartemu udało się to w pełni.
Po wystąpieniu nastąpiła niezwykle długa i ożywiona  dyskusja. Nie zabrakło głosów krytycznych w stosunku do książki. Poruszono kwestie tłumaczenia publikacji, tytułu, pytano o recepcję książki w Niemczech.