Nad brzegiem Warty

W sobotnie południe, 15 czerwca 2019 roku, Ośrodek Integracji i Aktywności zamienił się w trawiaste nadbrzeża Warty. Z prezentacji multimedialnej dzieci dowiedziały, jakie rośliny rosną nad naszą rzeką, a jakie zwierzęta znalazły w niej swój dom.

W sobotnie południe, 15 czerwca 2019 roku, Ośrodek Integracji i Aktywności zamienił się w trawiaste nadbrzeża Warty. Z prezentacji multimedialnej dzieci dowiedziały się, jakie rośliny rosną nad naszą rzeką i jakie zwierzęta znalazły w niej swój dom.

Okazało się, że większość ryb, które żyją w Warcie, ma nudne kolory, ich łuski co prawda błyszczą w słonku, ale pod wodą wyglądają niemal tak samo. Dzieci postanowiły więc, że rybki, które zamieszkają w ich małych akwariach, będą we wszystkich kolorach tęczy. Tak też się stało. Każdy uczestnik spotkania stworzył swoje własne akwarium, w którym zamieszkały rybki z dziecięcych marzeń.

Podczas spotkania nie zabrakło również gier ruchowych oraz… czytania! Role tym razem jednak się odwróciły, bo to dzieci czytały dorosłym.

Polsko-ukraińskie spotkanie miało na celu nie tylko poznanie rzeki, królowej naszego miasta, ale przede wszystkim poznanie się nawzajem. Dla dzieci nie istnieją bariery językowe, ich wspólnym językiem jest radość, chęć poznawania świata i zabawa. Wszyscy powinniśmy się tego od nich uczyć!

Olga Smolec-Kmoch

Fot. Beata Toruńska, Olga Smolec-Kmoch