Moje góry – wystawa Tadeusza Kudelskiego

W piątkowy wieczór w Galerii na Piaskach odbył się wernisaż wystawy fotografii gorzowskiego himalaisty, sportowca i nauczyciela – Tadeusza Kudelskiego pt. „Moje góry”, dwunastego w historii Polaka, który zdobył Mount Everest i zginął schodząc ze szczytu w 1999 roku.

Tadeusz Kudelski […] jest człowiekiem z nizin. Jego pasją, oprócz nieustającego wyrażania pokory wobec gór, jest poznawanie ludzi, życia społeczności różnych państw: ich kultury, obyczajów, tradycji. Przemierzył wszystkie kontynenty oprócz Australii i Antarktydy.[…] Jest jednym z prekursorów wspinaczki w warunkach ekstremalnych, w Tatrach. Ma duszę reportażysty i dlatego od dłuższego czasu przekonuję Tadeusza do podejmowania przeróżnych form dzielenia się swoimi przygodami z innymi ludźmi.[…] Oglądając fotografie wykonane przez Tadeusza Kudelskiego, dostrzega się oprócz walorów krajobrazowych i przyrodniczych, nieprzeciętną wrażliwość na piękno. Z pewnością wynika to z konieczności poniesienia ogromnego wysiłku, talentu, sprawności i umiejętności, aby dotrzeć do wymarzonego miejsca drogą, którą sam wytyczył, której wcześniej nie było. (autor: Janusz Dreczka)

Do dyspozycji naszych czytelników jest nie tylko ekspozycja pięknych fotografii, ale i zbiór materiałów multimedialnych dokumentujących jego życie i największe wysokogórskie wyczyny. Polecamy także książkę „Tadeusz Kudelski. Gorzowski himalaista 1954-1999” Ewy Kudelskiej i Zbigniewa Szafkowskiego.

Zapraszamy do Galerii na Piaskach, ekspozycja będzie czynna do 30 stycznia 2023 r.

Marta Szembek