Mistrz głosu spoza kadru gościem Biblioteki Herberta

Jacek Fedorowicz – bo o Nim mowa, był gościem Biblioteki Herberta 12 października 2021 r. w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki. Ten znakomity, niemal od zawsze zajmujący się zawodowo rozśmieszaniem satyryk, felietonista i rysownik przyjechał do Gorzowa z dwoma najnowszymi zbiorami swoich felietonów.

“Chamo sapiens” to zbiór monologów, skeczy i tekstów estradowych, zilustrowany 290 autorskimi rysunkami, z których Jacek Fedorowicz jest bardzo dumny i uważa, że wystawił sobie nimi laurkę.

“Mistrz offu” to z kolei publikacja zawierająca głównie filmowe wspomnienia Jacka Fedorowicza, który wyjaśniając skąd pomysł na taki właśnie tytuł powiedział: „Nie jestem aktorem, usiłowałem być, ale nie jestem. Nie mam zestawu umiejętności aktorskich, który pozwala w każdej chwili na udawanie każdego nastroju, […] ale nie będąc aktorem uważam, że byłem bardzo dobrym aktorem radiowym. To czego nie umiałem nigdy przed kamerą, tak przed mikrofonem potrafiłem oddać każdy nastrój i wydaje mi się, że udatnie. Jednym słowem jestem dobry tylko jak mnie nie widać”.

Mimo tych – zdecydowanie kokieteryjnych – zapewnień, legenda polskiego kabaretu wciąż jest aktywna aktorsko – gra w Teatrze Polskim, w nieschodzącym z afisza od trzech lat przedstawieniu “Trzy razy Mrożek”, gdzie w jednej z trzech jednoaktówek jako szalony dziadek chce upolować mitycznego Karola.

Jacek Fedorowicz – jak sam o sobie powiedział – jest belfrem z natury, mającym potrzebę nauczania i głoszenia prawd, a w walce o swoje poglądy potrafi zanudzić każdą salę. Wbrew temu, nie zanudził zgromadzonej publiczności, a wręcz odwrotnie przez ponad godzinę zabawiał zgromadzonych anegdotami urozmaiconymi mistrzowską interpretacją wybranych felietonów.

Mariola Merxmüller-Jakubik