Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy

Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy

Oddział Dziecięcy w ramach oficjalnych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę przystąpił do ogólnopolskiej akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” organizowanej przez Lustro Biblioteki i wydawnictwo Zielona Sowa.

W dniu 14 listopada 2018 r. uczniowie  z SP 17 z Gorzowa Wlkp. uczestniczyli w zajęciach podczas, których poznali historię „Mirabelki” Cezarego Harasimowicza, drzewka rosnącego na warszawskich Nalewkach. Mirabelka to opowieść zarówno dla młodszych jak i starszych opowiedziana z perspektywy drzewa. Opowiada o trudach życia w getcie warszawskim i o II wojnie światowej. Mirabelka przetrwała wojnę, getto, zagładę, stalinizm, budowę okolicznych domów ale nie przetrwała do naszych czasów. Ścięto ją podczas budowy apartamentowca… Na szczęście pestki Drzewka zawędrowały z dawnym mieszkańcem Nalewek aż do Waszyngtonu, skąd powróciły do wolnej Warszawy.

Podczas spotkania obejrzano film o prawdziwej bohaterce książki oraz wysłuchano fragmentu audiobooka czytanego przez Grażynę Wolszczak.

Sprawdzianem z wysłuchanej treści dotyczącej dziejów Mirabelki był wcześniej przygotowany test.  Dzieci , wspólnymi siłami wykonały  mirabelkowe drzewko, którego listki zawierały opisy słowa miłość. Na zakończenie spotkania odbyła się degustacja dżemu z mirabelek.