14.12.2016

Mała skrzyneczka o wielkiej mocy – Teatr Kamishibai. Warsztaty dla bibliotekarzy

Papierowy Teatr Kamishibai to wywodząca się z Japonii sztuka głośnego czytania i opowiadania, wykorzystująca kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę, na wzór parawanu z teatrów marionetkowych. Kamishibai łączy dwa elementy, które dzieci uwielbiają: opowieść i obrazy. To jednocześnie teatr i książka, w dodatku pięknie ilustrowana. Dlatego Kamishibai jest doskonałym narzędziem edukacyjnym. Przekonali się o tym uczestnicy warsztatów zorganizowanych 13 grudnia 2016 r. w WiMBP.

Zajęcia poprowadziła Maja Wilczewska, nauczycielka bibliotekarka i certyfikowana biblioterapeutka. W trakcie warsztatów pokazała bibliotekarzom w jaki sposób można wykorzystać Kamishibai w pracy z dziećmi. Można zaproponować głośne czytanie gotowej bajki ćwicząc umiejętność czytania i interpretowania tekstu albo zaprosić dzieci do stworzenia własnej opowieści, przygotowania do niej ilustracji i zaprezentowania jej. Przedstawienia Kamishibai są również świetną formą zabawy w teatr. Uczestnicy wymyślają historię, piszą scenariusz, opowiadają, dodając efekty dźwiękowe, muzyczne czy świetlne.

Technika opowiadania w teatrze papierowym nie jest trudna, ale wymaga znajomości podstawowych zasad. Najważniejszą z nich jest ułożenie kart w prawidłowej kolejności, tzn. tak żeby tekst do aktualnie widocznej karty z obrazkiem znajdował się na karcie ją poprzedzającej. Na odwrocie karty nr 1 będzie więc tekst do ilustracji z karty nr 2, a tekst do pierwszej karty – na odwrocie karty ostatniej. Początkowo ta zasada układania kart wydała się uczestniczącym w warsztatach bibliotekarzom skomplikowana, ale w praktyce okazała się dużo prostsza niż to wydawało się na początku.  Pamiętać należy również o tym, żeby w trakcie opowiadania nie tracić kontaktu z publicznością. Należy snuć opowieść bez pośpiechu. W Kamishibai ważna jest mowa ciała (mimika, gesty) oraz intonacja głosu. Wskazane jest korzystanie w trakcie prezentacji z różnych rekwizytów, zadawanie słuchaczom pytań, wracanie do wątków opowiadanej historii, zachęcanie do wypowiadania się. Ważny jest własny, niepowtarzalny styl opowiadania i rysowania. W trakcie warsztatów bibliotekarze mieli za zadanie przygotować plansze z ilustracjami do wierszyków dla dzieci, a następnie opowiedzieć zawartą w nich historię, nadając jej własny, niepowtarzalny rys. Powstały przepiękne karty z obrazkami do wierszy: „Niedowiarek”, „Chory Kacperek”, „Mrówki”, „Cyrkowa rybka”, „Nad rzeczką”, „Figlarny wiatr”, „Bączek”. A to był dopiero początek… Później za sprawą magicznej skrzyneczki bibliotekarze przenieśli się na chwilę do zaczarowanego świata teatru i literatury, uczestnicząc w niezwykłych spektaklach Kamishibai, własnego autorstwa!

W warsztatach uczestniczyło 15 bibliotekarzy – z terenu płn. części województwa lubuskiego oraz WiMBP w Gorzowie. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że Kamishibai to bardzo atrakcyjna forma promowania czytelnictwa wśród dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, bo przecież maluchy uwielbiają pięknie ilustrowane opowieści.

 

Anna Królewicz – Spętany