„Kto przechytrzy trolla?” Skandynawskie tropy podczas ferii w Bibliotece Plastusia.

Dzień po feriach, zamiast gwaru i śmiechu naszych młodych czytelników, pozostała z nami garść wrażeń, „zerkające” z wystawy smoki i trolle, wciąż wisząca geograficzna mapa. To wyjątkowo miłe chwile, gdy dzieci w wolne dni nie chcą wychodzić z biblioteki.

Dzień po feriach, zamiast gwaru i śmiechu naszych młodych czytelników, pozostała z  nami garść wrażeń, „zerkające” z wystawy smoki i trolle, wciąż wisząca geograficzna mapa. To wyjątkowo miłe chwile, gdy dzieci w wolne dni nie chcą wychodzić z biblioteki.

Czas nam minął szybko. A to na poznawaniu baśni z Danii, Szwecji i Norwegii, a to na podróżowaniu palcem po mapie. Na tworzeniu dzieł ilustrujących przeczytane opowieści i na wymyślaniu quizów z nowo pozyskanej wiedzy o kulturze, przyrodzie i geografii Skandynawii. Poczytaliśmy również skandynawskie mity, wciąż obecne w masowej kulturze a nam przydatne do ćwiczenia się w bajdurzeniu i tworzeniu własnych historii.

Baśnie skandynawskie, które były głównym motywem tegorocznych ferii to nie tylko te ludowe zebrane w tomach takich jak „Zaczarowany dzban” czy „Zamek Soria Moria”, ale i literackie, najbardziej znanego baśniopisarza – Hansa Christiana Andersena. Była dzięki temu przestrzeń i na folkowe zabawy w elfy i czarodziejów i na płynące z kultury duńskiej zabawy wycinankowe, zainspirowane artystycznymi dziełami plastycznymi Andersena.

Nie mogło zabraknąć w tych dniach najbardziej znanej i lubianej przez dzieci Szwedki, czyli Astrid Lindgren. Nie tylko poczytaliśmy przygody niezmiennie lubianej Pippi Pończoszanki, ale i poznaliśmy dzieciństwo samej autorki czytając „Przygody Astrid zanim została Astrid Lindgren”.

Podziwialiśmy też zdjęcia z zimnej Norwegii, Lofotów i Przylądka Północnego, które udostępniła nam zaprzyjaźniona podróżniczka, Agnieszka Nikoliszyn Granatowska ze stowarzyszenia „Włóczykijki”. I tradycyjnie też już mieliśmy gościa – panią Justynę Krawiec z Centrum Edukacji i Pracy OHP w Gorzowie Wielkopolskim, która poprzez zabawy, filmiki i dyskusje przeprowadziła dzieci przez ważny temat tolerancji wobec różności.

A na podsumowanie oczywiście nie mogło zabraknąć wcielenia się w poznane postaci, kalamburów i zagadek.
Teraz pozostaje nam czekać na prace dzieci zainspirowane skandynawskimi baśniami, gdyż wraz z początkiem ferii ogłosiliśmy coroczny konkurs plastyczny pt. „Wybieramy najpiękniejszą baśń skandynawską”. Serdecznie zapraszamy do udziału!

Elżbieta Smoczyk, Filia nr 1