„Kto powiedział, że moje światło jest lepsze od twego mroku?”

27 lutego 2020 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy Ośrodku Integracji i Aktywności. Tym razem jednak spotkaliśmy się w miejscu nietypowym – w Willi Lehmanna.

27 lutego 2020 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy Ośrodku Integracji i Aktywności. Tym razem jednak spotkaliśmy się w miejscu nietypowym – w Willi Lehmanna. Przy kominku Klubowicze prowadzili ożywioną dyskusję nt. książki „Kwiaty dla Algernona”, której autorem jest Daniel Keyes.

 

Spotkanie rozpoczęło się od wystawienia lekturze ocen. Tym razem książka zdobyła 9,9 punktu na 10 możliwych. Klubowicze niemal jednogłośnie dali tej pozycji maksymalną ocenę, argumentując swój wybór tym, że jest to jedna z tych książek, o których się nie zapomina. Ale po kolei…

 

„Kwiaty dla Algernona” powstały w 1959 roku jako opowiadanie, które kilka lat później autor rozbudował do formy powieści. Książka doczekała się wielu adaptacji teatralnych i filmowych, bo jest to tekst, który porusza do głębi…

Głównym bohaterem jest Charlie Gordon, trzydziestokilkulatek, pomocnik piekarza, mężczyzna upośledzony umysłowo (o ilorazie inteligencji równym 68), przed którym otwiera się brama do wiedzy nieograniczonej. W jaki sposób? Charlie zostaje poddany operacji, dzięki której może uczyć się w tempie błyskawicznym. Jak wysoką cenę za to zapłaci? Czy pamięć jest dla człowieka przekleństwem czy błogosławieństwem? Czy wiedza współgra z inteligencją emocjonalną? Na te trudne pytania autor nie daje nam odpowiedzi, ale podaje wiele podpowiedzi…

Zapewne zadajecie sobie pytanie, kim jest Algernon? Białą myszą laboratoryjną. Niezwykle inteligentną, potrafiącą znaleźć wyjście z każdego labiryntu. Do czasu…

 

Klubowicze podjęli się próby oceny moralnej zabiegu, jaki przeprowadzili na głównym bohaterze naukowcy. Niestety, nikt nie potrafił dać jednoznacznej odpowiedzi. Dawno żadna książka nie wzbudziła tak wielu kontrowersji i nie powodowała tylu pytań, które powstały w trakcie lektury.

„Kwiaty dla Algernona” to, zdaniem klubowiczów, książka, którą powinien przeczytać każdy, książka, od której trudno jest się oderwać. Choć napisana tak wiele lat temu to porusza problemy ponadczasowe, a pytania, które powstają w czasie jej lektury są przyczynkiem do licznych rozmów o kondycji współczesnego świata.

 

Na kolejne spotkanie DKK w Ośrodku Integracji i Aktywności zapraszamy 26 marca 2020 roku o godz. 16.00. Tym razem będziemy rozmawiali o książce Jacka Galińskiego pt. „Komórki się pani pomyliły”.