Kreatywne pisanie z Loesje

Warsztaty „Kreatywne pisanie z Loesje” w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim

Zawsze jest pogoda
na burzę mózgów
Loesje

Dnia 24 kwietnia 2018 r. młodzi klubowicze z Dyskusyjnych Klubów Książki z podregionu gorzowskiego wzięli udział w warsztatach „Kreatywne pisanie z Loesje”.

Zajęcia prowadziła Emilia Skiba, moderatorka kreatywnego pisania metodą Loesje. W ramach polskiej grupy Loesje prowadzi warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz organizuje akcje w przestrzeni miejskiej z wykorzystaniem haseł z plakatów Loesje.

Międzynarodowa organizacja Loesje działa w ponad 20 krajach świata na rzecz kreatywności i wolności wypowiedzi. Na warsztatach powstają teksty umieszczane później na plakatach, pocztówkach, wlepkach itp.

Warsztaty składały się z kilku etapów: rozgrzewki, wyboru tematów oraz tworzenia tekstów. Młodzi klubowicze z zaangażowaniem dopisywali skojarzenia do wyrazów podanych przez swoich kolegów, a następnie wybierali tematy, na które wypowiadali się za pomocą krótkich tekstów utrzymanych w stylistyce plakatów.

Zabawa słowem, skojarzenia, motywacja, zaskoczenie, wolność interpretacji, nieoczywiste połączenia, animizacja – takimi słowami uczestnicy warsztatów scharakteryzowali najważniejsze cechy tekstów Loesje. Ostatnim etapem zajęć był wspólny wybór najciekawszych tekstów, które młodym odbiorcom przypadły najbardziej do gustu. Finalna wersja tekstów, haseł, sloganów to efekt pracy całej grupy warsztatowej.

Ćwiczenia, z którymi zmierzyli się klubowicze Dyskusyjnych Klubów Książki wymagały zaangażowania, sprowokowały do nieschematycznego myślenia i twórczej dyskusji będąc jednocześnie doskonałą zabawą.