Kraszanki-drapanki

Tradycja malowania jajek sięga wczesnego średniowiecza. Na ziemiach polskich kraszanki, czyli jaja farbowane na jednolity kolor, znane były od co najmniej  X wieku. W tradycji słowiańskiej symbolizują one odradzające się życie i są niezbędnym atrybutem Wielkanocy.

21 marca 2023 r. odbyły się w Filii nr 6 warsztaty rękodzielnicze ph. „Kraszanki-drapanki”, które prowadziła Elżbieta Krupa – wielokrotna lubuska mistrzyni pisanek. Jej prace można obejrzeć  w gorzowskim Spichlerzu, który jest miejscem ciekawych wystaw i eksponatów.

Na uczestniczki warsztatów czekały wcześniej wymalowane kraszanki. Zadanie polegało na tym, aby wydrapać  na nich ciekawe wzory ze schematów udostępnionych przez Elżbietę Krupę. Pomimo dużego zaangażowania, wcale nie było łatwo, ale z pomocą prowadzącej i jej cennych rad udało się wyczarować piękne pisanki. Warsztaty były okazją nabycia nowych umiejętności zdobienia jaj i wymiany doświadczeń w kwestii farbowania jajek. Spotkaniu towarzyszyła herbatka i miła atmosfera

Na kolejne warsztaty zapraszamy w maju. Będziemy robić niebanalne zakładki do książek.

T. Kosiba