“Kochałem ją” – Spotkanie Klubu DKK przy Filii nr 10

Wiosenne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 10 miało miejsce 26 marca. Omawialiśmy powieść Anny Gavaldy Kochałem ją.

Wiosenne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 10 miało miejsce 26 marca. Omawialiśmy powieść Anny Gavaldy Kochałem ją.

Główna bohaterka – Chloe, to młoda, energiczna kobieta, która na co dzień zajmuje się wychowaniem dwóch córeczek. Zostaje porzucona przez męża, który odchodzi do kochanki . Nie rozumie jak to mogło się stać, jest załamana. Nieoczekiwanie znajduje wsparcie u Pierre’a, swego teścia, który otacza ją opieką i pomaga zmierzyć się z rzeczywistością. Jednocześnie zrzuca maskę „starego drania” i odkrywa przed nią swoją tajemnicę. Opowiada,  że podobnie jak syn, zakochał się przed laty, mając już żonę. Nie miał jednak odwagi porzucić rodziny i tym sposobem skrzywdził siebie, ukochaną i całą rodzinę.

Kochałem ją to powieść psychologiczno-obyczajowa. Napisana pięknym językiem, ukazuje nam wiele odcieni miłości, zmusza nas do zastanowienia się, czy warto poświęcić swoje szczęście dla innej osoby? Odkrywamy prawdę powiedzenia, że nie można  kogoś na siłę uszczęśliwić. Zadajemy sobie pytanie, kto wybrał lepiej: ojciec czy syn? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nieważne jaką decyzję podjęli bohaterowie, zawsze ktoś będzie cierpiał.

Myślę, że to pozycja warta przeczytania, nie tylko dla kobiet.

M. Kurzawa