Informacje o projekcie

Tytuł projektu
Poprawa efektywności energetycznej budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta
Dofinansowanie
Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, Komponent B „Zielona energia i zmniejszanie energochłonności”, Inwestycja B1.1.4. „Wzmocnienie efektywności energetycznej obiektów lokalnej aktywności społecznej” w naborze organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Opis projektu
Przedmiotem projektu są działania inwestycyjne zmierzające do poprawy efektywności energetycznej budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim poprzez termomodernizację obiektu, montaż inteligentnego oświetlenia, a także realizację węzła cieplno-chłodniczego wspieranego odnawialnymi źródłami energii.
W projekcie planowane są prace termomodernizacyjne w zakresie:
Zadanie 1 – Budowa źródła ciepła opartego o pompy ciepła
Planowana jest rozbudowa istniejącego źródła ciepła na układ hybrydowy – istniejący kompaktowy węzeł ciepła oraz kaskada pomp ciepła typu powietrze/woda o łącznej mocy cieplnej 42,95 kW (5 pomp o mocy jednostkowej 8,59 kW). Przyjęto eksploatację hybrydową – istniejący węzeł ciepłowniczy wspomagany będzie przez dodatkowe źródło ciepła – kaskada pomp. W skali całego roku pompy będą pokrywać 40% zapotrzebowania energetycznego.
Zadanie 2 – Modernizacja instalacji wentylacyjnej poprzez montaż agregatu wody lodowej wraz z instalacjami towarzyszącymi
W ramach niniejszego usprawnienia termomodernizacyjnego zaplanowano modernizację instalacji wentylacyjnej i klimatyzacji poprzez montaż agregatu wody lodowej wraz z instalacjami towarzyszącymi.
Zadanie 3 – Opracowanie, budowa i wdrożenie systemu monitoringu i zarządzania energią
W ramach zadania zaplanowano opracowanie, budowę i wdrożenie systemu monitoringu i zarządzania energią w obiekcie w celu optymalizacji jej zużycia.
Zadanie 4 – Docieplenie stropodachu
W ramach zadania przewiduje się ocieplenie stropodachu od strony wewnętrznej budynku – przewiduje się docieplenie we wszystkich pomieszczeniach znajdujących się na I i II piętrze budynku biblioteki.
Zadanie 5 – Budowa instalacji ogniw fotowoltaicznych wraz z magazynem energii, stacją ładowania pojazdów oraz robotami towarzyszącymi obejmującymi dostosowanie pokrycia dachowego do instalacji PV
Zaplanowano budowę instalacji PV o mocy 75 kWp z magazynem energii 52,5 kWh. Planowane jest także usprawnienie polegające na modernizacji nieszczelnego poszycia dachowego.
Zadanie 6 – Wymiana istniejącej instalacji oświetleniowej na energooszczędną
Planuje się wymianę zainstalowanych opraw oświetleniowych na energooszczędne wraz z montażem systemu do zarządzania oświetleniem. Zaplanowano także modernizację instalacji elektrycznej dostosowującej do planowanej modernizacji oświetlenia wraz z rozbudową rozdzielnic o modułu sterowania oświetleniem.
Zadanie 7 – Nadzór inwestorski
Nadzór inwestorski nad robotami budowlanymi i instalacyjnymi.
Zadanie 8 – Promocja projektu
Promocja będzie prowadzona zgodnie z wymaganiami określonymi w Strategii Promocji i Informacji KPO i w Księdze Identyfikacji Wizualnej KPO.
Planowane działania:
- tablica informacyjna
- oznaczanie korespondencji logotypami
- oznaczenie środków trwałych
- informacja na stronie internetowej
Podstawowa grupa docelowa
Podstawową grupą docelową są użytkownicy (wewnętrzni i zewnętrzni) budynku WiMBP.
Bezpośredni użytkownicy wewnętrzni budynku (kadra administracyjna), będącego przedmiotem niniejszego projektu są grupą najbardziej zainteresowaną. Zyskają oni dzięki inwestycji komfort termiczny i bardziej wydajne oświetlenie co pozwoli personelowi realizować zadania statutowe instytucji. Z efektów projektu skorzystają również użytkownicy zewnętrzni, tj. przede wszystkim mieszkańcy Gorzowa Wlkp., w równej mierze zapraszani artyści i inni goście, lokalni uczestnicy wydarzeń kulturalnych, jak również osoby i organizacje korzystające z infrastruktury WiMBP. Dzięki planowanym pracom zyskają znakomitą infrastrukturę i wygodę, która pozwoli komfortowo obcować z kulturą regionu i integrować społeczność lokalną.
Cel projektu
Celem głównym projektu jest podniesienie efektywności energetycznej budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim poprzez termomodernizację obiektu, montaż inteligentnego oświetlenia, a także realizację węzła cieplno-chłodniczego wspieranego odnawialnymi źródłami energii.
Efekty realizacji projektu
- redukcja zużycia energii pierwotnej o 62,25%
- redukcja emisji CO2 – 41,07%
- redukcja PM 2,5 – 40,95%
- redukcja PM 10 – 40,95%
Wartość projektu
- Całkowita wartość projektu – 6 149 301,08 PLN
- Dofinansowanie ze środków UE – 4 867 690,17 PLN