II Festiwal Fraszki

Wieczór 18 listopada 2022 r. był wyjątkowy. W sali audytoryjnej zgromadzili się miłośnicy fraszek, by wziąć udział w gali II Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Jana Grossa. Spotkanie poprowadziła Sylwia Dera. Rozpoczęło się odczytaniem protokołu jury, które dokonało wyboru laureatów spośród 145 autorów (nadesłano 168 zestawów fraszek). Anna Dominiak, przewodnicząca jury, w skład którego – obok przewodniczącej – wchodzili Jadwiga Gross i Jacek Lauda, odniosła się do wartości merytorycznej utworów, by ostatecznie przedstawić zwycięzców: wygrała Agnieszka Śliz z Dobronia, drugie miejsce zajął Zbigniew Witosławski z Gorzowa Wielkopolskiego, a trzecie Bartłomiej Bill z Konina. Nagrodę specjalną przyznaną przez rodzinę Jana Grossa otrzymał Tomasz Grabowski z Koślinki. Finaliści odczytali swoje utwory, a ci, którzy nie mogli dotrzeć na uroczystość, nagrali filmiki, by audytorium mogło odsłuchać autorskiej interpretacji fraszek.

Po części oficjalnej i wręczeniu nagród organizatorzy przygotowali niespodziankę – zebrani usłyszeli głos samego mistrza, który prezentował swoje utwory, a wszystko to dzięki archiwalnym nagraniom. Wreszcie na zakończenie gorzowianie przenieśli się na kilkadziesiąt minut w jazzowy klimat za sprawą zespołu Dixi Drivers, w skład którego wchodzą: syn fraszkopisarza Sebastian Gross (gitara), Andrzej Jóźwiak (klarnet i saksofon), Jerzy Dutkiewicz (kontrabas) i Wojciech Turczyński (perkusja).

Specjalnie na potrzeby konkursu Biblioteka wydała tomik „Grossolalia, czyli grossterki fraszkopisa”, będący zbiorem fraszek laureatów i tekstów dostrzeżonych. Rok wcześniej powstał zbiorek „Fraszki za Gross. Na miejscu i na wynos”.

Magda Turska

Fot. Andrzej Kałuski i Bogdan Bloch