Herbatka u Herberta

Biblioteka Herberta rozszerza ofertę lekcji bibliotecznych kierowanych do uczniów szkół średnich o innowacyjną mobilną grę terenową polegającą na zwiedzeniu biblioteki z wykorzystaniem smartfonów i aplikacji do odczytywania kodów QR.

 

Uczniowie przy użyciu telefonów, sami odkrywają bibliotekę, angażując się w rozwiązywanie ciekawych zagadek. W jaki sposób można zapisać się do biblioteki? Co to jest rewers? Jak logować się na swoje konto i rezerwować książki? A także jak je odnaleźć na półce? W każdym dziale, na uczestników gry czekają zadania do wykonania, mające na celu przekazać przyszłym czytelnikom podstawowe informacje. Cała lekcja wzbogacona jest opowieściami bibliotekarza o działalności poszczególnych agend.

 

W nietypowej lekcji bibliotecznej dotychczas uczestniczyły cztery klasy licealne. Dnia 27 i 30 października gościliśmy dwie klasy z ZSTiO, a 22 i 23 listopada uczniów klas pierwszych (I a i I b) z III Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wlkp.

 

Licealiści nauczyli się obsługi SelfCheck’a służącego do samodzielnego wypożyczania książek, poznali urządzenie typu colorino oraz maszyny do pisania alfabetem Brajla. Odsłuchali utworu na „zapomnianym” adapterze, poznali salę Bronisławy Wajs (Papuszy) oraz historię zabytkowej willi Lehmanna. Młodzież dowiedziała się również gdzie znajdują się zbiory dotyczące Gorzowa Wlkp. i okolic, a także jakie czasopisma warto przeczytać oraz gdzie szukać materiałów potrzebnych do napisania referatów.

 

Na zakończenie lekcji bibliotecznej uczniowie wzięli udział w quizie sprawdzającym wiedzę o bibliotece, a wszystko przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii i aplikacji. Test wiedzy okazał się zdrową rywalizacją między uczestnikami gry i sprawił im dużo radości. Zwieńczeniem spotkania była filiżanka aromatycznej herbaty.

 

Zapraszamy do udziału w grze!

 

Klaudia Makasów

Fot. Kazimierz Ligocki