Festiwal Fraszki im. Jana Grossa

8 października 2017 r. o godzinie 17 w holu Książnicy Herberta przy ul. Sikorskiego 107 odbyło się podsumowanie I edycji Konkursu Literackiego na Fraszkę im. Jana Grossa, zorganizowanego z okazji 10. rocznicy śmierci uznanego gorzowskiego fraszkopisarza. Jury konkursu, które obradowało 1 września 2021 r. w składzie: krytyk literacka Anna Dominiak – przewodnicząca, żona pisarza Jadwiga Gross oraz satyryk i grafik Jacek Lauda – członkowie, spośród 47 nadesłanych zestawów fraszek 47 autorów wyłoniło trzech laureatów. I nagrodą w wysokości 1000,00 zł uhonorowano Henryka Liszkiewicza z Piły (godło BELFER [2]), II nagrodę w kwocie 700,00 zł przyznano Agnieszce Śliz z Dobronia Małego (godło PAJĘCZAKI), a III nagrodę w wysokości 500,00 zł otrzymał Adam Wożyński z Jawora (godło DELFIN). Rodzina Patrona konkursu ufundowała nagrodę specjalną w wysokości 200,00 zł dla Anny Żłobińskiej z Łagodzina (godło YARIS). Jak wynika z protokołu komisji, poziom nadesłanych prac był bardzo zróżnicowany i nie wszystkie utwory spełniały formalne kryteria fraszki. Jurorzy docenili teksty łączące lapidarność i celność obserwacji oraz zawierające szczyptę „niepozbawionej smaku frywolności”, słowem – wymagające od autora „umiejętności oszczędnego i klarownego wyrażania myśli”, a od czytelnika – „pewnej dozy oczytania i humanistycznej ogłady”.

Spotkanie poprowadziła gorzowska dziennikarka Sylwia Beech, a otworzył je dyrektor Biblioteki Sławomir Szenwald, który w towarzystwie rodziny Jana Grossa dokonał odsłonięcia popiersia pisarza autorstwa obecnego na sali gorzowskiego rzeźbiarza Andrzeja Moskaluka. Dorobek Patrona konkursu, poczynając od genezy i historii uprawianego przez niego gatunku, przybliżyła Anna Dominiak w wykładzie „Fraszka na wagę złota. O twórczości satyrycznej Jana Grossa”, zaś postać samego pisarza – Sebastian Gross, jego syn, który w specjalnie przygotowanej niespodziance – opartej na rodzinnych zdjęciach prezentacji multimedialnej – przedstawił Pana Jana jako kochającego ojca i męża. Swoje wspomnienie o pisarzu przywołał także Janusz Dreczka, były dyrektor Wydziału Kultury. Zadedykował mu również wiersz. Werdykt jury konkursu odczytała przewodnicząca Anna Dominiak, po czym nastąpiło wręczanie nagród i prezentacja zwycięskich utworów, które to zadanie ze scenicznym zacięciem wykonali Sylwia Beech i dyrektor Sławomir Szenwald. Muzycznym akcentem wydarzenia był koncert – grającego jazz tradycyjny rodem z Nowego Orleanu – zespołu Dixie Drivers w składzie: Jerzy Dutkiewicz, Leszek Wójtowicz, Sebastian Gross i Andrzej Jóźwiak. Gorzowski jazz-band wykonał m.in. takie standardy, jak „Hello, Dolly” czy „Po słonecznej stronie ulicy”, wypełniając przestrzeń klimatyczną muzyką, której energia rozgrzała nieco zmarzniętą publiczność.

Podsumowaniem konkursu jest wydana nakładem WiMBP publikacja „Fraszki za GROSS. Na miejscu i na wynos”, którą obdarowany został każdy uczestnik spotkania. A zakończyła je Sylwia Beech naprędce ułożoną rymowanką: „Gdy ci smutno, gdy ci źle, Grossa poczytaj se”, do czego też gorąco zachęcam.

 

Anna Sokółka,

fot. Jowita Żurawska-Chaszczewska