Eco porady

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 6 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim

Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, 13 marca 2018 r. w Filii nr 6 zajmowaliśmy się felietonami Umberto Eco z tomu „Jak podróżować z łososiem”. Większość z nich pochodzi z lat 1975 – 1991 i była już publikowana w tomiku pt. „Zapiski na pudełku od zapałek”, ale są i nowe, niepublikowane dotąd, z lat 2004 – 2014.

Felietony mają charakter poradnikowo-instruktażowy. Autor w sposób humorystyczny i błyskotliwy stara się pokazać czytelnikom wszelkie absurdy i bolączki dnia codziennego, które uprzykrzają nam życie w urzędach, hotelach i miejscach, które czasem odwiedzamy. Znajdziemy tu między innymi porady na to, jak nie paść ofiarą biurokracji, pedofilii, czy karnawału, jak jeść w samolocie, kupować gadżety, czy przejść kontrolę celną. O ile we wcześniejszych felietonach króluje lekki ton, tak pod koniec Eco z tekstów dowcipnych przechodzi do tematów dużo poważniejszych, dotyczących kultury masowej, konsumpcjonizmu czy manipulowania wiadomościami w mediach.

Klubowicze zgodnie stwierdzili, że Umberto Eco należał do ludzi, którzy zdecydowanie nadążali za pędzącym tempem epoki w której żyjemy. Jeśli felietony Eco są dla Was nieznane, to nie wahajcie się po nie sięgnąć.