Dyskusyjny Klub Książki przy Wypożyczalni Głównej

Dyskusyjny Klub Książki przy Wypożyczalni Głównej spotkał się 28 lutego 2019 r.

Dyskusyjny Klub Książki przy Wypożyczalni Głównej spotkał się 28 lutego 2019 r. Tematem była książka Amado Jorge – „Gabriela, goździki i cynamon”. Powieść brazylijskiego pisarza Amado napisana została po jego wystąpieniu z Partii Komunistycznej. To powrót do „cyklu kakaowego”. Pojawiają się właściciele ziemscy, bandyci, prostytutki, oszuści. To specyfika społeczeństwa plantacji kakao.

Gabriela poszukuje pracy. Znajduję ją w barze, którego właścicielem jest Arab. Nacib nie od razu dostrzega piękno Gabrieli, o cynamonowej karnacji skóry i goździkowym zapachu. Dzięki Gabrieli – pięknej i zdolnej kucharce bar tętni życiem i … jest tłumnie odwiedzany przez mężczyzn. Zazdrosny Arab, aby zatrzymać Gabrielę tylko dla siebie decyduje się Ją poślubić. Małżeństwo nie leży jednak w naturze wolności Gabrieli. Zaczynają się zdrady. Zostaje unieważnione, zakwestionowano kwestie formalne. Postać Gabrieli jest symbolem przemian w patriarchalnym i autorytarnym brazylijskim społeczeństwie .
Uczestnicy spotkania dyskutowali na temat relacji damsko-męskich w różnych kulturach, społeczeństwach muzułmańskich, żydowskich, cygańskich. Wielokrotnie stają się one bardzo skomplikowane…

Jadwiga Paradowska