Dyskusyjny Klub Książki przy Wypożyczalni Głównej

Dyskusyjny Klub Książki przy Wypożyczalni Głównej spotkał się 31.01.19 r. Mówiliśmy o książce Barbary Demick „Światu nie mamy czego zazdrościć . Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej ”.

Dyskusyjny Klub Książki przy Wypożyczalni Głównej spotkał się 31.01.19 r. Mówiliśmy o książce Barbary Demick „Światu nie mamy czego zazdrościć . Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej ”. To książka bardzo smutna o życiu Koreańczyków w państwie Północnym. Korea Północna to kraj mało znany i bardzo tajemniczy. Autorce jako korespondentce udało się przeprowadzić wywiady z północnokoreańskimi uciekinierami w Seulu i Pekinie. Zdobyte informacje połączyła z wiedzą uzyskaną od innych reporterów i badaczy. Wszystko przekształciła w lekko zbeletryzowaną opowieść.
Akcja powieści toczy się w odizolowanym, prowincjonalnym, mieście, obejmuje lata dziewięćdziesiąte XX wieku. To losy przedszkolanki i studenta – pary niespełnionych kochanków, młodej lekarki, bezdomnego sieroty, a także kobiety w sile wieku. Para młodych nie znała się przed ucieczką. Zmierzch komunizmu wypada jeszcze dobrze w oczach ludzi. Przełomowy moment to śmierć Kim Ir Sena. Po śmierci „Wielkiego Przywódcy” następuje brak pomocy z „bratnich krajów”, upadek przemysłu, niedobór rynku, a także klęski żywiołowe , głód – to najbardziej przejmujące , opisane prze Barbarę Demick fragmenty książki.
Uczestnicy spotkania doskonale znali sytuację w Korei Północnej. Wywiązała bardzo ożywiona dyskusja o niezwykle trudnym położeniu ludzi w tym kraju.

Jadwiga Paradowska