Dyskusja o książce Barbary Kosmowskiej „Pozłacana rybka” w Filii “Centrala”

27 maja 2008 roku o godz. 16 w Bibliotece Filia Centrala Dziecięca, już po raz drugi odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na które tym razem stawiło się osiem klubowiczek. Przedmiotem dyskusji była książka Barbary Kosmowskiej „Pozłacana rybka”, która zdobyła pierwszą nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren oraz nagrodę literacką Książka Roku 2007.

 
“Pozłacana rybka” to powieść dla nastolatków, powieść o przyjaźni, pierwszym uczuciu, wreszcie o przeżywaniu bardzo bolesnych spraw. Po rozwodzie rodziców Alicja – główna bohaterka – staje przed koniecznością uporządkowania swego dotąd spokojnego świata. Sporo czasu zajmuje jej zaakceptowanie nowej żony ojca i wiadomości, że będzie miała przyrodniego brata. Z czasem stosunki Alicji z młodszym braciszkiem układają się naprawdę świetne, natomiast jej relacje z jego matką ciągle pozostawiają wiele do życzenia.
 
I o ironio, dopiero choroba dziecka powoduje, że te dwie kobiety znajdują nić porozumienia.
 
Poza tym w powieści pojawiają się tematy jak najbardziej aktualne i dotyczące młodych ludzi. Jest to anoreksja, na którą cierpi jedna z klasowych koleżanek głównej bohaterki oraz narkotyki, którymi odurzają się niektórzy jej znajomi.
 
Większości klubowiczek książka bardzo się podobała. Ich zdaniem jest ona, mimo smutnego zakończenia, pełna optymizmu i wiary, że współczesna młodzież to nie tylko rozbrykane małolaty, ale także wrażliwi, mający pasje i cel w życiu, mądrzy młodzi ludzie.
 
W opozycji do większości pozostała jedna z klubowiczek, dla której powieść okazała się naiwna, fabuła wydumana, a niektóre zawarte w niej zwroty wymyślone „na siłę”, by udawać język jakim posługują się nastolatki.
 
Cóż, każdy ma prawo do własnego zdania, a my spotykamy się właśnie po to, by się nim podzielić. Gorąca dyskusja trwała dwie godziny, które minęły nam bardzo szybko.
 
 
 
Kolejne spotkanie zaplanowałyśmy na 24 czerwca o godz. 16.00, na którym będziemy rozmawiać o książce Andrzeja Pilipiuka pt. “Kuzynki”. Już nie możemy się doczekać.