07.03.2018

Drogi do Niepodległości – wystawa

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza na otwarcie wystawy „Drogi do Niepodległości” (materiały i źródła historyczne ze zbiorów Szczecińskiego Muzeum Historii i Pamięci). 7 marca 2018 r. (środa) o godz. 11:00 na parterze gmachu WiMBP (wejście od ul. Kosynierów Gdyńskich). Patronat Honorowy Marszałka Województwa Lubuskiego. Wystawa czynna do końca marca 2018 r.

Tematem wystawy „Drogi do Niepodległości” jest historia polskiej tradycji niepodległościowej w okresie od Powstania styczniowego do odzyskania niepodległości w 1918 roku, z uwzględnieniem wojny polsko-bolszewickiej. W tym kontekście przedstawione zostaną mało znane materiały i źródła historyczne, dotyczące m.in. zsyłki Józefa Piłsudskiego na Syberię, rosyjskiej administracji wojskowej po upadku Powstania, zamachu na cara Aleksandra III, polskiej diaspory w Rosji, działalności patriotycznej przed I Wojną, czynu zbrojnego Polaków w trakcie I wojny i antypolskiej propagandy sowieckiej.
dr Wojciech Lizak

Wystawa oparta jest o kolekcję niepodległościową (ponad 400 obiektów o charakterze m.in. ikonograficznym, rękopiśmiennym oraz numizmatycznym), zgromadzoną przez założyciela Szczecińskiego Muzeum Historii i Pamięci, dr. Wojciecha Lizaka.

Wystawa czynna do końca marca 2018 r.