Droga do świętości

Gdy w 1986 r. w wypadku samochodowym zginął ks. biskup Wilhelm Pluta, powszechne było przekonanie, że swoim życiem i pracą zasłużył, aby uznać go świętym. Z takim wnioskiem można wystąpić dopiero pięć lat po śmierci kandydata, a w tym czasie okazało się, że bieżące problemy bardziej wymagały zajęcia się nimi. Ponadto w diecezji nikt nie wiedział, jak powinien wyglądać wniosek beatyfikacyjny, co i gdzie należy złożyć. I choć stale sprawa wracała, najważniejsze okazało się jedno słowo Ojca Świętego.

*

W 1997 r. Ojciec Święty Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski odwiedził Gorzów. Choć nie było tego punktu w programie, bardzo chciał pomodlić się przy grobie biskupa Pluty w katedrze. Pojechał. Blisko 40 lat wcześniej, w dniu 7 sierpnia 1958 r. razem otrzymywali z rąk prymasa ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego nominacje papieskie: Wilhelm Pluta na administratora regionu gorzowskiego, obejmującego wtedy 1/7 Polski, a Karol Wojtyła na biskupa pomocniczego w Krakowie. Potem wielokrotnie spotykali się na konwentach biskupich, wspólnie pracowali. Zdjęcie papieża modlącego się przy grobie biskupa Pluty obiegło cały świat.

Potem, w trakcie obiadu w Pałacu Biskupów, gdzie ks. Pluta mieszkał 28 lat, rozmawiano o beatyfikacji. Papież powiedział jedno słowo: Kontynuujcie. I ono właśnie rozpoczęło zasadniczą pracę nad podniesieniem biskupa Pluty do grona świętych.

*

Album „Na drodze do beatyfikacji bpa Wilhelma Pluty” prezentuje właśnie tę skomplikowaną i trudną drogę, której celem jest wykazanie heroicznych dokonań kandydata na świętego. W tym procesie szczególna rola przypada postulatorowi. Pierwszym był ks. Andrzej Brenk, potem funkcję tę przejął ks. Dariusz Gronowski, także autor albumu. Po wstępnych uzgodnieniach Stolica Apostolska w dn. 3 listopada 2001 r. wyraziła zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego na poziomie diecezji.

*

Nie sposób krótko przedstawić to, co zrobiono dla podniesienia bpa Pluty do rangi świętych. Kolejne kroki szczegółowo opisano w albumie, a tekst dopełniono wieloma zdjęciami. Dla nas ważne jest to, że 4 listopada 2010 r. Rada Miejska Miasta Gorzowa podczas uroczystej sesji ogłosiła bpa Wilhelma Plutę patronem Gorzowa. Wnioskodawcami byli Augustyn Wiernicki ze Stowarzyszenia im. Brata Krystyna i Tadeusz Horbacz ze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Aby wniosek obywatelski mógł być wniesiony na obrady Rady Miejskiej, wystarczy 400 podpisów. Ten podpisało 5 tys. gorzowian. Podkreślono w nim, że Wilhelm Pluta zapisał się w historii miasta jako biskup jedności, zgody, troski o rodzinę i ubogich. Ale – co ważne – jest on patronem Gorzowa w sensie świeckim, jako człowiek wybitny. Dopiero gdy zostanie beatyfikowany, patronat nabierze charakteru religijnego.

*

9 września 2015 r. zamknięto diecezjalne dochodzenie podczas 60. sesji trybunału beatyfikacyjnego. Akta dochodzenia mają 4620 stron tekstu podstawowego oraz kilka tysięcy pism uzupełniających.

13 października 2015 r. kopie akt (oryginały spoczywają w archiwum kurii) wraz z tłumaczeniem na język włoski zostały dostarczone do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. Tym samym proces wkroczył w fazę rzymską.

Tu odbywają się kolejne procedury i weryfikacje.

Proces beatyfikacyjny zazwyczaj trwa długo. Kiedy zakończy się ten, dotyczący biskupa Wilhelma Pluty – nie wiadomo.

Ale warto poznać wszystkie kolejne progi, które musiała pokonywać diecezjalna komisja, co bardzo interesująco pokazano w albumie.

 

***

„Na drodze do beatyfikacji bpa Wilhelma Pluty”, oprac. ks. Dariusz Gronowski, dobór zdjęć ks. Mariusz Kołodziej, wyd. Instytut Biskupa Wilhelma Pluty, Gorzów Wlkp. – Zielona Góra 2019, 120 s.