Dla kogo Lubuskie Wawrzyny?

Od kilku lat w województwie lubuskim odbywają się konkursy na najlepsze książki literackie i naukowe opublikowane w minionym roku. Ogłoszono już listę książek wydanych w 2022 roku, które kandydują do Wawrzynów. Nagrody są wręczane w zielonogórskiej bibliotece w ostatni czwartek lutego – w tym roku będzie to 23. Tydzień wcześniej – czyli 16 lutego zostaną ogłoszone listy pięciu nominowanych tytułów w każdej kategorii.

Wawrzyn Literacki

O Lubuski Wawrzyn Literacki mogą się ubiegać autorzy książek związani z województwem lubuskim urodzeniem, zamieszkaniem lub wydaniem książki w wydawnictwie lubuskim. Organizatorzy nie podają żadnych informacji o autorach, a ich książki wydane są w wielu, nawet bardzo odległych miastach. Poniżej przedstawię książki autorów związanych z Gorzowem lub północną częścią naszego województwa, z zastrzeżeniem, że mogę kogoś pominąć, bo nie znam ani kandydata, ani jego książki.

Proza

Do nagrody w kategorii prozy zgłoszono 18 książek.

„Odwyk (z) dorosłości” Waldemara Szymczaka to powieść o dorastaniu albo raczej o zabijaniu w sobie dziecka, z wielką krzywdą dla samego siebie. Omówienie tej książki zatytułowałam „Różni nas tylko rozmiar” i przedstawiłam na stronie https://www.wimbp.gorzow.pl/rozni-nas-tylko-rozmiar/

Debiutancka powieść Danuty Szulczyńskiej-Miłosz nosi tytuł „Podszepty”. To opowieść o rodzinnych tradycjach, o sile sztuki, o tym, co nie zawsze daje się nazwać, ale może ciążyć na naszym życiu. Uznałam, że to bardzo udany debiut, a więcej o książce można przeczytać na stronie https://www.wimbp.gorzow.pl/udany-debiut/

Hanna Ciepiela przygotowała literacki biogram znakomitej tłumaczki z języka polskiego na język niemiecki, a swojej książce dała tytuł „Karin Wolff. Tłumaczka z pazurem”. W bibliotece Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego znajduje się archiwum zaprzyjaźnionej z Gorzowem tłumaczki, a książka jest formą oddania jej hołdu. Moje omówienie https://www.wimbp.gorzow.pl/przypomnienie-tlumaczki/

Magda Turska jest autorką opowieści, którym dała sympatyczny tytuł „Szczęśliwostki”. Czekają na lekturę i moje omówienie.

Książkę Magdaleny Markowskiej „O dziewczynie, która tęskniła, i komandosie, który płakał” omówiła Beata Igielska w ostatnim numerze „Pegaza Lubuskiego”, gdzie napisała: Magdalena Markowska napisała książkę mądrą i dającą do myślenia, pokazującą, że świat widziany z perspektywy dziecka jest bardziej skomplikowany, niż może się wydawać. Tam także fragment opowieści. „Pegaz Lubuski” jest dostępny na stronie naszej WiMBP.

Wywodzący się z Drezdenka Maciej Zdziarski, teraz mieszkaniec Krakowa, do konkursu zgłosił książkę pt. „Na skrzydłach. O ludziach, ptakach i radości życia”. Jest to zbiór piętnastu rozmów, w trakcie których polscy miłośnicy ptaków opowiadają o swojej niecodziennej pasji, a autor snuje fascynujące rozważania na temat ludzi, ptaków i radości życia. Chętnie przeczytam.

Poezja

Spośród 23 książek poetyckich zgłoszonych do konkursu znam tylko „Lęgnię” Beaty Patrycji Klary-Stachowiak, o której pisałam na stronie https://www.wimbp.gorzow.pl/skad-jestesmy/. Autorka już dwa razy dostała Wawrzyn za wcześniejsze tomy wierszy, a teraz ma bardzo duże szanse, bo jej książka jest niezwykła.

Tom wierszy Jerzego Hajdugi „Zostań” już dość długo czeka na moje omówienie, więc pewnie niebawem się nim zajmę. Nie znam książek Krystyny Caban „Wypełnianie przestrzeni” ani Ireny Zielińskiej „Obroty ciała nijakiego”, ale cenię obie autorki i jestem przekonana, że ich książki znajdą się w czołówce konkursu.

Lubuski Wawrzyn Naukowy

Do tej kategorii zgłoszono 10 książek tematycznie związanych z województwem lubuskim. Jest to jedyne kryterium, bo ani miejsce życia autora, ani wydawca nie są tu istotni. Z naszą, północną częścią województwa związane są trzy.

Dariusz A. Rymar kontynuuje analizę dokonań „Solidarności” w Gorzowie, tym razem w książce „Nie ma wolności bez Solidarności. Demonstracja z 31 sierpnia 1982 roku w Gorzowie Wielkopolskim – geneza, przebieg i następstwa”. Dariusz A. Rymar już trzy razy zdobywał Wawrzyn Naukowy, a ma duże szanse na czwarty, co byłoby najwyższym rekordem. O książce tej pisałam na stronie https://www.wimbp.gorzow.pl/40-lat-temu-i-teraz/.

Matthias Lehmann, wnuk właścicieli wilii, w której dziś jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta, opisał historię rodziny w książce „Willa Hansa Lehmanna w Gorzowie Wielkopolskim (Landsbergu)”. Opowiedział o domu swoich dziadków, ale także o fabryce, której do 1945 roku byli właścicielami. Pisałam o niej na stronie https://www.wimbp.gorzow.pl/rodzina-domy-i-fabryka/

Lubniewka jest małą rzeczą w powiecie sulęcińskim, ale tak zachwyciła Zbigniewa Czarnucha, że poświęcił jej książkę „Pochwała Lubniewki”. W trzech rozdziałach pokazał jej walory przyrodnicze, historię ziem, po których płynie, a także gospodarcze wykorzystanie tej rzeki. Książkę zaprezentowałam na stronie https://www.wimbp.gorzow.pl/uroki-i-osobliwości-tej-strugi/.

*

Organizatorzy konkursu zapraszają czytelników do udziału w plebiscycie na nagrodę publiczności. Regulamin i formularz na stronie  www.wawrzyny.norwid.net.pl. W mojej opinii będzie to plebiscyt na popularność autora, bo szansy na zapoznanie się ze wszystkimi książkami i wybranie najlepszej nie ma nikt.

Natomiast wszystkie książki zgłoszone do konkursów niebawem znajdą się w zbiorach naszej biblioteki, jako że gorzowska biblioteka jest – razem z zielonogórską – współorganizatorką tego konkursu.

*

Warunkiem uczestniczenia w konkursie o Lubuskie Wawrzyny jest zgłoszenie książki. Ogromnie żałuję, że swojej książki pt. „Pulverkopf” nie zaproponował Edward Pasewicz, urodzony w Kostrzynie, przez wiele lat mieszkający w Międzyrzeczu, której akcja toczy się właśnie w Międzyrzeczu. Autor dostał za nią Literacką Nagrodę Europy Środkowej „Angelus”, a wcześniej był nominowany do nagrody „Nike”. Dla mnie „Pulwerkopf” jest zdecydowanie najlepsza książką o naszych ziemiach spośród wszystkich wydanych w polskich latach. Tak ważną jak dla Landsberga/Gorzowa są „Wzorce dzieciństwa” Christy Wolf. Możemy się cieszyć, że mamy naprawdę dobre książki o naszym regionie, ale jednocześnie szkoda, że żadna z nich nie dostanie Wawrzynu.

***

Organizatorzy: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim.

Konkurs obejmuje:

  1. edycję konkursu Lubuski Wawrzyn Literacki,
  2. edycję konkursu Lubuski Wawrzyn Naukowy,
  3. edycję konkursu Lubuski Wawrzyn Dziennikarski.