04.11.2022

Diagnoza Biblioteki Publicznej w Sulęcinie

Pragniemy Państwu przedstawić najważniejsze wyniku raportu, będącego podsumowaniem projektu badawczego realizowanego od pierwszego kwartału 2022 r. dla Sulęciński Ośrodek Kultury i Biblioteki Publicznej, a przeprowadzonego przez Katarzynę Chajbos-Walczak.
Główną motywacją i celem badań było poznanie potrzeb mieszkanek i mieszkańców gminy Sulęcin tak, aby chętniej i częściej odwiedzali te dwie instytucje. Badania zostały przeprowadzone z istotnym udziałem i zaangażowaniem pracowników SOK-u i Biblioteki, dzięki czemu projekt – poza wspomnianym głównym celem – służył także budowaniu większej rozpoznawalności SOK-u i Biblioteki i budowaniu relacji z mieszkańcami Gminy Sulęcin.
Zarówno Sulęciński Ośrodek Kultury jak i Biblioteka Publiczna są rozpoznawalnymi instytucjami dla mieszkańców gminy. Prawie 80% mieszkańców przynajmniej raz uczestniczyło w wydarzeniu SOK-u, a ponad 90% badanych przed realizacją sondy wiedziało, gdzie obie instytucje mają swoją siedzibę.
Publiczność, która wzięła udział w badaniu: A. wśród różnych wydarzeń kulturalnych najchętniej wybiera koncerty (73% badanych); B. stosunkowo często korzysta z oferty SOK-u i Biblioteki (77% badanych zaznaczyło, że zrobiło to już 4 lub więcej razy); C. uczęszcza na wydarzenia kulturalne w towarzystwie (85% badanych); D. uczestniczy w wydarzeniach organizowanych przez SOK lub Bibliotekę ze względu na chęć spędzenia czasu wolnego w ciekawy sposób (69% badanych).
Badana publiczność bardzo dobrze ocenia wydarzenia, w których uczestniczyła pod względem organizacyjnym i jakości przekazywanych treści. Najwyżej ocenione zostały dostępność informacji o wydarzeniu (84% pozytywnych wskazań) oraz obsługa widza (81% pozytywnych wskazań). Bardzo pozytywną ocenę działalności SOK-u i Biblioteki ilustruje wysoki wskaźnik NPS (ang. Net Promoter Score): 75%.
Najważniejszymi źródłami informacji o ofercie SOK-u i Biblioteki są plakaty w mieście (44% badanych) oraz profile Biblioteki i SOK-u na Facebooku (38% badanych); wśród publiczności najważniejsze były trzy źródła informacji: wspomniane profile na Facebooku (52% badanych), rozmowy ze znajomymi lub rodziną (48% badanych) oraz plakaty i ulotki (45% badanych) w mieście i na słupach ogłoszeniowych.
Mieszkańcy chętnie wzięliby udział w wydarzeniach, które organizowane byłyby w centrum Sulęcina lub w sołectwach. Wśród ich preferencji znajdują się duże imprezy takie jak koncerty, występy kabaretów lub spektakle teatralne, a także imprezy taneczne, pikniki i spotkania rodzinne (z animacjami dla dzieci).
Analiza propozycji mieszkańców pozwala zauważyć, że do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych zachęciłoby ich większe zróżnicowanie oferty SOK-u i Biblioteki, wsparcie w transporcie na wydarzenia (dla mieszkańców sołectw), promowanie wydarzeń z większym wyprzedzeniem czasowym; w przypadku młodzieży wzrost uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych byłby ich zdaniem możliwy w przypadku przygotowania dedykowanej im, ciekawej oferty kulturalnej.
Mieszkańcy Trzebowa, Trzemeszna i Żubrowa podkreślali, że kultura organizowana lokalnie na wsi powinna A. być organizowana na wysokim poziomie (nie ustępować „kulturze w mieście”); B. pomagać w integracji mieszkańców poprzez wydarzenia atrakcyjne dla wszystkich grup wiekowych; C. kształtować w mieszkańcach nawyk korzystania z oferty instytucji kultury poprzez organizowanie zajęć cyklicznie, w regularnych ostępach czasowych.
Wśród ulubionych sposobów spędzania czasu przez lokalną młodzież znalazły się aktywności na świeżym powietrzu: zarówno te realizowane w samotności, jak i ze znajomymi/ przyjaciółmi.
Jesteśmy otwarci na Państwa sugestie, propozycje i pomysły, dlatego przeprowadziliśmy badania, aby poznać Państwa opinie. Jesteśmy dumni i cieszymy się, że macie Państwo tak pozytywne zdanie i wyrażacie dobre opinie o Sulęcińskim Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej. Jest nam niezmiernie miło, że korzystacie z naszej bogatej oferty i zasobów wysoko oceniając naszą działalność i nas.
Wyniki diagnozy ułatwiają nam ustalić priorytety i stopniowo wprowadzać zmiany, poprawki czy ulepszenia w naszej działalności. Każda taka decyzja i zmiana poprzedzona jest głęboką analizą, namysłem i burzą mózgów całego zespołu, a w efekcie weryfikacją tego, co z nich wynika z naszymi możliwościami i zasobami.
Możemy Państwu zagwarantować, że dołożymy wszelkich starań, aby wprowadzone zmiany zaspokoiły Wasze potrzeby kulturalne, a Państwa prosimy o wyrozumiałość i świadomość, że czasami same chęci bez możliwości i zasobów nie wystarczą, aby zaspokoić każdego z Was.
Bardzo dziękujemy Państwu za wzięcie udziału w badaniach.
Cały raport jest dostępny w Bibliotece Publicznej w Sulęcinie w godzinach jej funkcjonowania.
Opracowanie sporządzone na podstawie raportu „Sulęciński Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w oczach mieszkańców i publiczności. Diagnoza” przeprowadzonego przez dr Katarzynę Chajbos-Walczak.
Zespół Biblioteki Publicznej w Sulęcinie