Czytamy Wam – Piknik: “Śniadanie u Tiffany’ego”

W piątek, 2 sierpnia 2019 roku, zainaugurowano w Bibliotece tegoroczny cykl spotkań pod wspólną nazwą: „Czytamy wam – Piknik”. Jako pierwszy rozbrzmiał głośno utwór Trumana Capote pt. „Śniadanie u Tiffany-ego”.

„Kiedy ktoś daje ci wiarę w siebie, pozostaje się jego dłużnikiem”

W piątek, 2 sierpnia 2019 roku, zainaugurowano w Bibliotece tegoroczny cykl spotkań pod wspólną nazwą: „Czytamy wam – Piknik”. Jako pierwszy rozbrzmiał głośno utwór Trumana Capote pt. „Śniadanie u Tiffany-ego”. Szerszej publiczności bardziej od samej książki znana jest jej ekranizacja, dlatego doskonałym pomysłem okazało się przedstawienie oryginalnego tekstu.

Licznie zebranych gości powitał Sławomir Szenwald, dyrektor Biblioteki im. Zbigniewa Herberta. We wstępie przedstawił nie tylko bogatą w smaczki biografię Trumana Capote, ale  także przybliżył jego twórczość.

Przenieść się w klimat Nowego  Jorku lat 40. XX wieku pomógł nam Józef Sobolewski, który po mistrzowsku zagrał na fortepianie oscarową piosenkę „Moon River” z filmu „Śniadanie u Tiffany-ego”. Spotkanie odbywało się w Bibliotece, ale przez chwilę mieliśmy okazję poczuć się jak w najlepszej sali koncertowej świata.

Po muzycznym wstępie zgromadzeni goście mogli wysłuchać obszernego fragmentu najbardziej znanej książki Trumana Capote. W rolę głównych bohaterów wcielili się gorzowscy aktorzy: Marzena Wieczorek i Paweł Caban, którzy niezwykle widowiskowo rozprawili się z tym wyśmienitym opowiadaniem.

Piknik zakończył mini recital Józefa Sobolewskiego, który zagrał piosenki z filmów, które nagrodzono wieloma Oscarami, m.in. z „Doktora Żywago”.

Tekst i fot.: Olga Smolec-Kmoch