Czerwcowe spotkanie DKK w Filii nr 14

Drugiego czerwca 2021 roku w Filii nr 14 miało miejsce spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Po ośmiu miesiącach przerwy klubowiczki wzięły pod lupę pozycję pt.: „Blizna” Audur Avy Ólafsdóttir, która zdaniem zgromadzonych pań została bardzo dobrze przetłumaczona przez Jacka Godka.

Ta islandzka powieść spodobała się zdecydowanej większości czytelniczek. Fabuła opiera się na przeżyciach Jonasa – rozwodnika około pięćdziesiątki, który pewnego dnia postanowił popełnić samobójstwo. W tym celu wyjechał do bliżej nieokreślonego kraju, w którym dopiero co skończyła się wojna i poznał ludzi, którzy zmienili jego sposób myślenia.

„Czy świat za mną zatęskni? Nie. Czy świat beze mnie będzie uboższy? Nie. Czy świat da sobie radę beze mnie? Tak. Czy świat jest lepszy teraz, kiedy się na nim zjawiłem? Nie. Co zrobiłem, aby go poprawić? Nic.”

„Blizna” to nostalgiczna i nieco ironiczna historia. Mamy w niej do czynienia z obsesyjnym wręcz poszukiwaniem wszystkiego, co dotyczy tematu samobójstwa. Co ciekawe, rozważania o śmierci poprzeplatane są ze zwykłą codziennością.

Fabuła zmusza czytelnika do refleksji. Czym są tytułowe blizny? Jaki wpływ mają na zachowanie człowieka? Czy każdy kraj ogarnięty wojną wygląda tak samo? Czy problemy innych ludzi sprawiają, że nasze nagle stają się mniej ważne? Tego musicie poszukać w książce Ólafsdóttir. Być może znajdziecie w niej jeszcze więcej symbolizmu i prawdziwego życia.

Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 14 odbędzie się we wrześniu. Dokładną datę podamy w późniejszym terminie.
Porozmawiamy o książce „Pamiętnik księgarza” Shaun Bythell.

Tekst i zdjęcia: Kinga Nowak