„Córki latarnika” – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 6

Na kwietniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki , które odbyło się 9 kwietnia 2019r. w Filii nr 6 wybraliśmy powieść Jean R. Pendziwol „Córki latarnika”.

Na kwietniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 9 kwietnia 2019r. w Filii nr 6 wybraliśmy powieść Jean R. Pendziwol „Córki latarnika”.

Książka przyciąga uwagę ładną okładką latarni świecącej na skalnym wybrzeżu, bardzo nostalgiczna, tajemnicza i budząca ciekawość. I nie zawiedzie się nikt, kto po nią sięgnie. Z dala od cywilizacji, na odludnej wyspie życie latarnika i jego rodziny wyznaczają pory roku i czas podzielony na dyżury  w latarni. Choć żyją z dala od innych, jednak  nie omija ich wojna, zaraza i rodzinne tragedie.

Swoje dzieciństwo z Wyspy Porfirowej wspomina Elizabeth, która mieszka w domu spokojnej starości. Kiedy niespodziewanie odnajdują się dzienniki jej zmarłego ojca, który był latarnikiem i dokumentował każdy dzień pobytu na wyspie, przeszłość staje się teraźniejszością. Stare dzienniki skrywają rodzinne tajemnice sprzed kilkudziesięciu lat. W czytaniu ich pomaga młoda graficiarka Morgan, która odbywa karę pracując tam społecznie. Pomiędzy Elizabeth i Morgan rodzi się przyjaźń. Na pożółkłych kartkach  z dziennika obie odkrywają swoją tożsamość i związki z Porfirową Wyspą.

Jest to opowieść o rodzinie, siostrzanej miłości, odpowiedzialności i poświęceniu. Napisana niemal poetyckim językiem wspaniale podkreśla piękno dzikiej przyrody i pozwala lepie zrozumieć losy rodziny latarnika. Polecamy.

T. Kosiba