Co ma ogród do przyjaźni? – Rodzinna sobota

– Szukam przyjaciół. Co znaczy „oswoić”?
– Jest to pojęcie zupełnie zapomniane – powiedział lis. – „Oswoić” znaczy „stworzyć więzy”.
– Stworzyć więzy?
– Oczywiście – powiedział lis. – Teraz jesteś dla mnie tylko małym chłopcem, podobnym do stu tysięcy małych chłopców. Nie potrzebuję ciebie. I ty mnie nie potrzebujesz. Jestem dla ciebie tylko lisem, podobnym do stu tysięcy innych lisów. Lecz jeżeli mnie oswoisz, będziemy się nawzajem potrzebować. –
Mały Książę, Antoine de Saint-Exupéry

22 kwietnia 2023 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności odbyły się zajęcia z elementami biblioterapii z cyklu Rodzinna sobota u Herberta.

Opowiadania o przyjaźni towarzyszą nam od zawsze. Dla przyjaciela poświęcilibyśmy wiele. Przyjaźń jest ludzką potrzebą, do której zaspokojenia wielu dąży.

Z przytoczonej podczas zajęć książki, Tajemniczy ogród Frances Hodgson Burnett, uczestnicy dowiedzieli się, że bezpośredni kontakt człowieka z przyrodą i przyjazne nastawienie do niej, potrafi dać radość, przynieść ukojenie, a nawet uleczyć. Następnie dzieci poznały historię przyjaźni księcia z ogrodnikiem, która pochodziła z opowiadania Pasjans, gra cierpliwości z książki Opowieści o przyjaźni, Linde von Keyserlingk. Ogrodnik był przyjacielem i doradcą późniejszego króla. Okazało się, że na przykładzie przyrody można rozwiązywać ludzkie problemy.

Na zakończenie uczestnicy wykonali dla swoich przyjaciół ciekawe obrazki z kolorowego papieru i koralików.

Tekst Beata Toruńska

Foto Sandra Szczudło-Ziemianin