Było, minęło… Dyskusyjne Kluby Książki w 2017 roku

28 listopada 2017 r. w bibliotece Herberta odbyło się uroczyste podsumowanie tegorocznej działalności Dyskusyjnych Klubów Książki funkcjonujących w sieci bibliotek na terenie Gorzowa oraz północnej części województwa lubuskiego.

 

Spotkanie rozpoczęło się wykładem Joanny Olech na temat literatury młodzieżowej pt. „Ściąganie krzepi! Pożyteczna ściągawka z nowej literatury dla młodych”. Ta znana ilustratorka i autorka książek dla dzieci przedstawiła i szeroko omówiła najnowsze trendy w polskiej i światowej literaturze dla młodzieży, wskazując te, które warto polecić młodym czytelnikom. Wśród nich znalazły się książki anglosaskie, francuskie, polskie i skandynawskie, m.in. Zapach domów innych ludzi Bonnie Sue Hitchock, Zakochałem się w Milenie Pera Nilssona, FanfikNatalii Osińskiej,Pasztety do boju! Clementine Beauvais i in.

 

Joanna Olech przekonywała także, że w bibliotekach warto tworzyć kolekcje powieści graficznych do których należą komiksy, bo to one zjednują i przyciągają nastoletnich czytelników, a na jej subiektywnej tzw. złotej liście komiksów znalazły się m.in. Persepolis Marjane Satrapi, Black Hole Charlesa Burnsa, Umowa z Bogiem Willa Eisnera.

 

Kolejnym punktem spotkania było rozstrzygnięcie V edycji konkursu na recenzję książki pt. „Moje literackie fascynacje” oraz wręczenie nagród zwycięzcom. Werdykt jury odczytała Jolanta Plust –przewodnicząca komisji konkursowej – puentując go łacińską sentencją:Habent sua fata libelli (I książki mają swoją historię), podkreślając przy tym, że im więcej się czyta, tym więcej się wie. Laureaci otrzymali nagrody, którymi były kupony prezentowe do sieci salonów EMPiK oraz listy gratulacyjne.

 

Następnie odbyła się prezentacja podsumowująca realizację programu DKK i działalności klubów w naszym mieście i regionie w mijającym roku. Na koniec wyświetlono dokument zrealizowany w koprodukcji z Instytutem Książki, poświęcony projektowi Dyskusyjne Kluby Książki pt. „Republika czytających ludzi”, o tym jak przynależność do DKK wpływa na ich uczestników, zarówno tych starszych, jak i najmłodszych, których połączyła wspólna czytelnicza pasja.

 

Elżbieta Niewiadomska

Mariola Merxmüller – Jakubik

(koordynatorki DKK)

 

Fot. Kazimierz Ligocki