14.05.2017

„Biblioteka w sam raz” – obchody Tygodnia Bibliotek 2017 w WiMBP w Gorzowie Wlkp.

Tydzień Bibliotek to zainicjowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich akcja promująca biblioteki i czytelnictwo. Tegoroczna, czternasta edycja programu przebiegała pod hasłem „Biblioteka. Oczywiście!”. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. realizując program wydarzeń udowodniła, że biblioteka – oczywiście, jest miejscem w sam raz dla wszystkich! Kompleksowy cykl wydarzeń kulturalnych zorganizowanych od 8 do 13 maja 2017 roku w ramach programu „Biblioteka w sam raz” adresowano do zróżnicowanych grup odbiorców, dzięki czemu każdy z zainteresowanych, bez względu na wiek, znalazł dla siebie ciekawe wydarzenie. Szerokie spektrum organizowanych wydarzeń umożliwiło mieszkańcom Gorzowa uczestnictwo w spotkaniach autorskich, realizację twórczych pasji podczas warsztatów, a także udział w familijnej grze literackiej. Nie zabrakło również akcji czytelniczej angażującej wszystkich użytkowników biblioteki.

 

Warsztaty animacji poklatkowej „Książki w klatkach”, które miały miejsce 8 maja okazały się trafnym wyborem, zarówno dla wprawionych animatorów, jak i osób, które po raz pierwszy próbowały swoich sił w tym zakresie. Uczestnicy warsztatów mogli wcielić się w rolę scenarzysty, reżysera, czy scenografa i wspólnymi siłami stworzyć niepowtarzalny film animowany o… molach książkowych! Osoby zainteresowane historią obyczajowości, a także zdrowym trybem życia, modą i urodą, 9 maja wzięły udział w spotkaniu autorskim z Aleksandrą Zaprutko-Janicką – publicystką, współzałożycielką „Ciekawostek historycznych” oraz autorką książek „Okupacja od kuchni” i „Piękno bez konserwantów”. Dzieci w wieku szkolnym zostały zaproszone 10 maja na warsztaty „Kamishibai w bibliotece”, podczas których zapoznały się z istotą japońskiego teatru ilustracji i wysłuchały nietypowych opowieści, a także stworzyły własne „przedstawienie”. Wychodząc naprzeciw rosnącej potrzebie niekonwencjonalnej promocji czytelnictwa wśród najmłodszych, 11 maja zorganizowano spotkanie autorskie z elementami warsztatów prezentujące nowatorskie rozwiązanie książki dla dzieci – bajkę modułową. Gromadka dzieci w wieku 3-4 lat wraz z opiekunami przeżyła niezapomnianą przygodę w smoczym świecie „Momo i Kiki”, na którą złożyła się wspólna zabawa, tworzenie modułowej opowieści i wielka smocza gra planszowa. Spotkanie to, choć w głównej mierze dedykowane dzieciom było wartościowe również dla ich opiekunów i stanowiło wyjątkową okazję, aby samemu nauczyć się w atrakcyjny sposób przyswajać dzieciom książkę i kreatywnie rozwijać ich wyobraźnię. Kierując się niesłabnącą popularnością kryminałów, 12 maja z fanami tego typu powieści spotkała się popularna autorka m.in. „Kryminalistki”, „Wariatki” i „Polichromii” – Joanna Jodełka. Podczas spotkania „Na tropie kryminalnej zagadki” pisarka opowiedziała nie tylko o dotychczasowym dorobku i sobie samej, ale uchyliła rąbka tajemnicy przyszłych publikacji. Wydarzeniem wieńczącym program „Biblioteka w sam raz” była familijna gra literacka „Łowcy książek”, która odbyła się 13 maja. Inspiracją do jej stworzenia były książki o tematyce detektywistycznej i pokrewnej, znajdujące się w zbiorach gorzowskiej książnicy. Podejmujący wyzwanie Psotników gracze bezbłędnie podążali za wskazówkami, rozwiązali szereg zagadek i złamali niejeden szyfr. Wszystko po to, aby odkryć, że każda książka to tajemnica do odkrycia, zagadka, której rozwiązywanie poszerza horyzonty, zapewnia rozrywkę i relaks… a także, by zdobyć zasłużone nagrody i otrzymać upominkowe torby z limitowanej edycji. Nie sposób nie wspomnieć o filarach gry – niezastąpionych agentach, w rolę których wcielili się harcerze z 13 Gorzowskiej Drużyny Starszoharcerskiej Czarne Szeregi. To dzięki ich pomocy i zaangażowaniu „Łowcy książek” na długo pozostaną w pamięci kilkudziesięciu graczy.

 

W ramach programu przeprowadzone zostało również badanie potrzeb czytelniczych pod hasłem „Biblioteka w sam raz na… Twój pomysł”. Każdy użytkownik biblioteki mógł w swobodny sposób podzielić się swoim pomysłem na poszerzenie oferty bibliotecznej, czy też uwagami na temat jej funkcjonowania. Ciekawa baza pomysłów z pewnością posłuży jako inspiracja do podejmowanych w przyszłości działań.

 

"Mole w akcji" – film z warsztatów animacji poklatkowej

 

https://www.youtube.com/watch?v=cjxHcl0DQGI

 

Program „Biblioteka w sam raz” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Aleksandra Rakoca

Fot. K. Ligocki, P. Rozbiegalski, E. Stajkowski