Biblioteka Aktywnego Seniora

Biblioteka Aktywnego Seniora

Dnia 15 marca 2018 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta
w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu „Biblioteka Aktywnego Seniora” na temat zdrowego żywienia w wieku 60+.

Tym razem seniorzy mieli okazję spotkania się z licencjonowanym dietetykiem medycznym, panią Karoliną Osińską, absolwentką Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Podczas spotkania seniorzy wysłuchali wykładu połączonego z prezentacją multimedialną dotyczącego zdrowego odżywiania oraz aktywności fizycznej.

Osoby starsze należą do grupy społecznej narażonej na niedobór niektórych składników odżywczych oraz witamin, a ich wiek cechuje występowanie wielu dolegliwości zdrowotnych. Spotkanie miało na celu uświadomienie, że odpowiednia dieta może wspomóc leczenie oraz zniwelować przyczyny zachorowania na niektóre choroby.

Podczas spotkania prowadząca przedstawiła następujące zagadnienia:

  • różnice między seniorami a osobami w innym przedziale wiekowym (budowa ciała, zapotrzebowanie na składniki odżywcze i witaminy, inny metabolizm, zapotrzebowanie kaloryczne),
  • jak poprawnie łączyć pokarmy,
  • profilaktyka żywieniowa i ruchowa,
  • diety w różnych chorobach,
  • niedobory witamin i minerałów oraz ich prawidłowa suplementacja.

Podczas spotkania pani Karolina ponadto przedstawiła ciekawe przepisy na zdrowe i niedrogie potrawy oraz przekąski. Po wykładzie goście mieli możliwość zadawania pytań, które zapoczątkowały ciekawą dyskusję oraz poszerzyły wiedzę na temat zdrowego odżywania.

Fot. Kazimierz Ligocki