Bibliografia to podstawa

Od 2003 do 2020 roku ukazały się 83 numery „Pegaza Lubuskiego”, pisma wydawanego przez Oddział w Gorzowie Związku Literatów Polskich razem z Wojewódzką i Miejską Biblioteka Publiczną im. Zbigniewa Herberta. Jego redaktorem naczelnym był mój mąż – Ireneusz Krzysztof Szmidt. Ponieważ zmarł w maju 2021 roku, cztery kolejne numery przygotowałam niejako w jego zastępstwie. Od 2022 roku „Pegaz Lubuski” w nowej formie graficznej prowadzi nowa redakcja z Agnieszką Moskaluk i Beatą Igielską na czele. Numery 1-87 tego pisma stanowią zamknięty zespół, który stał się dla Danuty Zielińskiej podstawą do opracowania jego bibliografii.

*

W cyklu „Lubuska Bibliografia Regionalna” ukazały się dotąd cztery bibliografie osobowe obejmujące dorobek i omówienia a poświęcone: Kazimierzowi Furmanowi, Zdzisławowi Morawskiemu, Włodzimierzowi Korsakowi i Bronisławie Wajs-Papuszy. Pracowicie budowała je Danuta Zielińska, niektóre przy współpracy Anny Sokółki (Morawski i Papusza) oraz Grażyny Kostkiewicz-Górskiej (Korsak). Ostatnia obejmująca „Pegaz Lubuski” jest pierwszą bibliografią poświęconą pismu. Jak uzasadnia redakcja „mającą na celu zebranie, usystematyzowanie i upowszechnienie bogatego materiału źródłowego zawartego w 19 rocznikach tego poczytnego pisma skupiającego środowisko literackie naszego regionu”.

*

Po redakcyjnym wstępie opublikowano moją „O Pegazie Lubuskim opowieść bardzo osobistą”. Osobistą, bo blisko uczestniczyłam w przygotowywaniu numerów, które redagował Ireneusz Krzysztof Szmidt, ale w naszym wspólnym domu. Dobrze pamiętam jego pracę, rozterki przy decyzjach, co opublikować, pomysły i inspiracje do nowych tekstów, a także zadowolenie z ukazania się kolejnych numerów i z ich promocji, które zawsze w bibliotece sam prowadził. Przepraszam, że nie mogę mieć obiektywnego stosunku do tego pisma i że z podziwem patrzę na pracę wykonaną najpierw przez mojego męża, potem autorów tekstów, a teraz autorkę tej bibliografii.

*

Bibliografia „Pegaza Lubuskiego” obejmuje 6022 pozycje, a indeks osobowy – 863 pozycje.

Najbogatszy jest pierwszy dział – „Teksty literackie” (od 31 do 414 strony) podzielony na: poezję, prozę, dramat, satyrę, oraz cykle „Debiuty”, „Po debiucie”, „Koledzy zza miedzy” i „Formy publicystyczne”. Całkiem bogaty jest dział recenzji literackich (od 415 do 487 strony), choć red. Szmidt bardzo narzekał na nikłe zainteresowanie krytyką literacką. Jest także kilka recenzji teatralnych. A po nich kolejno: „Wiadomości Literackie”, „Wywiady” i „Z żałobnej karty”. Książkę kończą indeksy: indeks osobowy, indeks autorów recenzowanych wydawnictw i indeks tytułów recenzowanych wydawnictw (od 565 do 671 strony).

*

Przygotowując tę bibliografię Danuta Zielińska wykonała tytaniczną pracę. Co prawda każdy numer „Pegaza” od razu wprowadzała do Lubuskiej Bibliografii Regionalnej, ale przygotowując całość zastosowała bardziej szczegółowy zestaw i podział, a przede wszystkim dopełniła go indeksami. Właśnie indeksy są kluczem do poruszania się w tym bogatym materiale, one nadają korzyść włożonej pracy, a wszyscy użytkownicy wiedzą, jak są potrzebne.

*

Takim książkom nie urządza się promocji, takich książek się nie czyta. Ale każda bibliografia ogromnie służy czytającym, a jeszcze bardziej piszącym. Dzięki pracy, którą Danuta Zielińska włożyła w jej przygotowanie, łatwo dotrzeć do wierszy wybranego autora, do recenzji książki, do wywiadów itp. Dopiero taki zestaw uświadamia, jak liczne i twórcze jest środowisko literackie Gorzowa i regionu. Co prawda nie ma w nim – na razie – kandydatów do Nobla ani nawet do Nike, ale popularność to całkiem inna kategoria.

Teraz czas najwyższy na naukowe opracowanie dorobku literackiego środowiska. Ten (a może ta), kto się tego podejmie, już ma zrobioną najtrudniejszą robotę: zestawienie dorobku i bibliografię. Bibliografia „Pegaza Lubuskiego” otwiera nowy etap dla gorzowskiego życia literackiego. Zobaczymy, kto podejmie pałeczkę.

 

***

„Bibliografia zawartości „Pegaza Lubuskiego” za lata 2003-2021”, seria „Lubuska Bibliografia Regionalna”, oprac. Danuta Zielińska, red. Sławomir Szenwald i Danuta Zielińska, wyd. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta, Gorzów Wlkp. 2022, 672 s.