04.07.2017

Amerykańska literatura na ekranie

„Amerykańska literatura na ekranie” to cykl pokazów filmowych zorganizowanych przez WiMBP Gorzów Wlkp. w ramach programu „Ameryka w twojej bibliotece”. Od maja do czerwca 2017 r. wszyscy chętni mogli obejrzeć cztery filmy, należące do klasyki amerykańskiej kinematografii.

 

Cykl rozpoczął się 31 maja pokazem „Śniadania u Tiffany’ego”, a więc zekranizowanego opowiadania Trumana Capote. Niespodziewana miłość dwojga młodych, lecz już doświadczonych przez los, ludzi w scenerii Nowego Jorku od ponad 55 lat wzrusza kolejne pokolenia widzów.

 

Następnie, 26 czerwca, został wyświetlony laureat trzech Oscarów „Zniewolony. 12 Years a Slave”. Ten film z 2013 r. podejmuje trudny i wciąż wywołujący emocje temat niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych. Z kolei 30 czerwca wszyscy miłośnicy thrillerów politycznych mogli przypomnieć sobie klasykę gatunków – „Wszystkich ludzi prezydenta”.

 

W czerwcu 2017 r. minęło 45 lat od włamania do narodowej siedziby Partii Demokratycznej w waszyngtońskim hotelu „Watergate”. Nakrycie włamywaczy na gorącym uczynku ujawniło aferę, która ostatecznie doprowadziła do rezygnacji z urzędu prezydenta Richarda M. Nixona. Na zakończenie, 4 lipca odbył się pokaz filmu pt. „Urodzony 4 lipca” z niezapomnianą rolą Toma Cruise’a. Ten jeden z najważniejszych antywojennych obrazów stanowi próbę rozliczenia z wojną w Wietnamie.

 

Wszystkim pokazom towarzyszyły prelekcje, wprowadzające w tematykę filmów i książek, na podstawie których powstały. Na zakończenie odbywały się konkursy, w których można było wygrać atrakcyjne nagrody książkowe.

 

Cykl „Amerykańska literatura na ekranie” oraz nagrody zostały dofinansowane przez Departament Stanu w ramach grantu na projekt „Poznaj USA przez historię, muzykę, sport, literaturę i naukę”.