DKK

W dniu 09 października 2018 r. odbyło się kolejne spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 6. Tym razem mieliśmy okazję poznać „Krótką historię o długiej miłości” Angeliki Kuźniak i Eweliny Karpacz-Oboładze opartą na prawdziwych wydarzeniach niezwykłą opowieść o miłości, która zrodziła się w więzieniu.

Bohaterami są Wiesława Pajdak „Mała”i Jerzy Śmiechowski „Ju”, którzy zostali skazani po II wojnie światowej za działalność niepodległościową i osadzeni w jednym więzieniu. Ona łączniczka, studentka stomatologii, on żołnierz Polski Podziemnej, przebywali w sąsiadujących celach. Ich znajomość zaczęła się od przekazywania przez „ścianę” informacji alfabetem Morse’a, aż przerodziła się w wielogodzinne rozmowy, z których powstała głęboka więź, a z czasem miłość. Gdy przeniesiono ich do innych więzień, już nie mogli porozumiewać się ze sobą. Niemożliwa była korespondencja z więzienia do więzienia. Zaczęli pisać do siebie listy za pośrednictwem ojca Jerzego. Ta korespondencja pomagała im przetrwać długie lata, strachu, cierpienia i upokorzenia, a uczucia ich przerodziły się w bezgraniczną miłość i nadzieję na przyszłe wspólne życie. Pierwszy raz – bez krat, siatek i zasuw – zobaczyli się na swoim ślubie przy udziale świadków ojca Jerzego i strażniczki w więzieniu w Grudziądzu.
„Krótka historia o długiej miłości” to historia o uczuciach, które mogą narodzić się nie tylko w najmniej spodziewanym momencie, ale też w niesprzyjających okolicznościach, o miłości, która wszystko zniesie i wszystko przetrzyma. „Mała” i „Ju” przeżyli ze sobą prawie sześćdziesiąt lat. „Krótka historia o długiej miłości” składa się w większości z listów jakie między sobą wymieniali kochankowie przez kilka lat. Te listy są bardzo emocjonalne, płynie z nich ogromna otucha, wsparcie i nadzieja. Dzięki tym listom oboje przetrwali trudne więzienne warunki i poradzili sobie z jakże niesprawiedliwą sytuacją jaka ich spotkała.

Bez wątpienia jest to wyjątkowa historia, historia o miłości, w którą trudno uwierzyć.

Klubowiczka – Ewa Żylińska