500 koncertów

 

W zasadzie to tylko broszura licząca 28 stron, ale wydana z okazji godnego jubileuszu 25-lecia i zawierająca tak dużo ważnych informacji, że proponuję pełniejsze się z nią zapoznanie. Do tego jest ładna graficznie, z dużą liczbą kolorowych zdjęć. Wydana została z okazji XXV-lecia Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Organowej i Kameralnej „Sauerianum” w Drezdenku.

*

Wiesław Pietruszak, pedagog z Drezdenka, od 1975 r. woził swoich uczniów na koncerty i przedstawienia operowe do Poznania. Wszyscy wiedzieli, że kocha muzykę poważną. W 1994 r. odwiedził go dawny uczeń Waldemar Gawiejnowicz, wtedy jeszcze student, dziś doktor sztuki muzycznej, znakomity organista. To on zainspirował Wiesława Pietruszaka do organizacji w Drezdenku koncertów, a potem nawet festiwali. W tamtejszym kościele pw. Przemienienia Pańskiego stoją znakomite organy skonstruowane przez mistrza Wilhelma Sauera (1831-1916), wymieniane wśród jego najważniejszych dokonań obok organów w Berlinie, Lipsku i wrocławskiej Hali Stulecia.

Powołano stowarzyszenie „Sauerianum” i tak rozpoczęła się historia związków Drezdenka ze znakomitymi muzykami. Stowarzyszenie od początku pielęgnuje polskie tradycje i promuje dorobek naszej kultury. Przywracamy pamięć wielkich polskich kompozytorów, śpiewaków, pianistów, dyrygentów i skrzypków. Na koncertach promujemy rodzime talenty – czytamy we wstępie. Zaczęło się od koncertów muzyki organowej, potem zapraszano także znakomitych wokalistów oraz pianistów. Przez 25 lat Stowarzyszenie zorganizowało 500 koncertów, które obecnie układane są w repertuar festiwalowy: cztery festiwale organizowane są w lecie, a jeden jesienią w Drezdenku, Krzyżu Wlkp., Witnicy, Strzelcach Krajeńskich, Sierakowie i Międzyrzeczu.

Radzie Programowej patronuje znakomity tenor Wiesław Ochman, który kilka razy gościł i koncertował w Drezdenku.

*

Część pierwsza jubileuszowego wydawnictwa to: „Nasze inicjatywy”, a w nim opis startu, informacja o 31 festiwalach i koncertach, o wystawach fotograficznych poświęconych wybitnym muzykom, o spotkaniach z muzykami, a także pisarzami, ludźmi historii itp. Na zakończenie: kursy, konkursy i inne wydarzenia adresowane do młodych.

Część druga prezentuje Radę Programową, czyli muzyków, którzy pomagają stowarzyszeniu, z ich bogatymi życiorysami muzycznymi. Do Rady weszli: Jarosław Bręk – śpiewak operowy, Celina Kotz i Amelia Maszońska – skrzypaczki, Marcin Sikorski i Piotr Szychowski – pianiści.

Znacznie krótsze są noty biograficzne członków stowarzyszenia: Teresy Debaere, Teresy Danuty Lorenc, Anny Szpili, Ewy Pietruszak, Katarzyny Waśko, Zofii Knyby, Tadeusza Chodóra, Stanisława Lorenca i Ryszarda Szydełko. Wymieniono także wszystkich darczyńców, którzy przez 20 lat wspomogli stowarzyszenie.

*

Bardzo małą czcionką wydrukowane jest „Kalendarium wydarzeń”, bo było ich bardzo dużo, a miejsca mało. Do tego zdjęcia dokumentujące koncerty i inne zdarzenia artystyczne.

*

A jednak po lekturze całości mam poczucie braków:

Bardzo brakuje mi prezentacji prezesa stowarzyszenia – Wiesława Pietruszaka i podkreślenia jego wkładu w pracę „Sauerianum” i propagowanie muzyki. Swoim nazwiskiem pan Wiesław tylko podpisał wstęp, czyli wprowadził czytelnika w okazję wydania publikacji.  Szkoda, że nie ma go wśród zasłużonych członków.

Nie doszukałam się liczby osób, które uczestniczyły w koncertach, ale chyba dlatego, że nie da się ich policzyć. Są tacy, którzy słuchają wszystkich, a także tacy, którzy mieli jednorazowy kontakt. Znam mieszkańców Gorzowa, którzy jeżdżą na koncerty do Drezdenka lub do bliżej położonej Witnicy. Wszystkie koncerty są nieodpłatne i nikt nie pyta słuchaczy, skąd pochodzą. Na pewno w tysiącach trzeba liczyć tych, którym „Sauerianum” dało okazję do muzycznego przeżycia.

Oddzielnie trzeba by zebrać tych, którzy oglądali wystawy przygotowane przez stowarzyszenie, a eksponowane w różnych miejscach, m. in. w gorzowskiej filharmonii.

Dobrych następnych lat!

 

***

„XXV-lecie Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Organowej i Kameralnej „Sauerianum” w Drezdenku”, wyd. Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Organowej i Kameralnej „Sauerianum” w Drezdenku, red. Ewa i Wiesław Pietruszak, Drezdenko 2020, 28 s.