25.05.2022 Uczniowie klasy przygotowawczej II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wlkp. w Bibliotece Herberta

Biblioteka to bardzo piękne i ciekawe miejsce, które ma wiele do zaoferowania. Jakie zbiory są tu dostępne i jak można odnaleźć się w budynku głównym? Uczniowie II LO odwiedzili nas, aby się o tym przekonać.

Na wstępie dowiedzieli się, jakie dokumenty są im potrzebne do zapisu i jaki jest obowiązujący regulamin. Początkowymi punktami zwiedzania były poszczególne wypożyczalnie, z których księgozbiór można wypożyczyć do domu. To właśnie tam zaskoczeni byli różnorodnością zasobów bibliotecznych, od tradycyjnych książek po te pisane językiem Braille’a, czy też płyty winylowe.

Następnie młodzież poznała także działy, których inwentarz jest udostępniany tylko na miejscu: Zespół Czytelń i Magazynów, Dział Zbiorów Regionalnych. Czytelnia oferuje nie tylko dostęp do czasopism i książek, ale również do terminalu Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica, baz danych uniwersytetów z całego świata w ramach projektu „Ameryka w Twojej Bibliotece” oraz Systemu Informacji Prawnej Legalis. Jest tam też miejsce, gdzie czytelnicy mogą spokojnie popracować, pouczyć się.

Ostatnim punktem zwiedzania była willa Lehmanna, która wzbudziła zachwyt wśród młodych ludzi. Mieli okazję zajrzeć do pomieszczeń poświęconych pamięci znanym pisarkom: Papuszy oraz Christiny Wolf.  Jednakże to dopiero wizyta w Galerii Artystów Regionalnych sprawiła, że poczuli się swobodniej. Zadawali pytania, które nasunęły im się po obejrzeniu wszystkich zakamarków Książnicy.

Zapewnili, że jeszcze do nas wrócą.

 

Emilia Mioduszewska